Підбірка фейків російських ЗМІ про Херсонщину за серпень

31 Серпня 2022, 10:23

Журналісти Медіа-центрів “ІРС-Херсон” та “ІРС-Генічеськ” упродовж серпня 2022 року  проводили моніторинг медіа Півдня і Криму, а також сторінок у соцмережах на предмет дезінформації, фейків, матеріалів із ознаками інформаційних спецоперацій в умовах збройного конфлікту і агресії Росії проти України та тимчасової окупації частини Херсонської і Запорізької областей. Аналіз також охоплював публікації в російських медіа, які стосуються ситуації на тимчасово окупованих рф територіях Півдня.

Моніторингом було охоплено близько 45 видань у Херсонській та Запорізькій областях, ТОТ АР Крим, а також російські онлайн-видання. Кількість аналізованих видань, у порівнянні з липнем, збільшилась, адже за місяць до ймовірної дати “референдуму” – 11 вересня – окупанти створили низку нових медіа для ведення агітації та пропаганди за приєднання території до рф. Організацією нових медіа та просуванням наративів керують російські політтехнологи, зокрема, Олександр Малькевич – вихідець із медіа структур Євгена Пригожина, “кухаря путіна” і власника ПВК “Вагнер”.  

Основні фейки та маніпуляції щодо ситуації на тимчасово окупованій Херсонщині стосувались таких тем:

  1. Видача російських паспортів

Проросійські ЗМІ продовжують створення маніпулятивних матеріалів про масовість подання заяв на отримання російських паспортів населенням Херсонщини. Так, одразу декілька видань повідомляло про черги за цими документами, зокрема в містах Олешки та Каховка. За інформацією цих джерел, на окупованій території Херсонщини відкрито вже 11 паспортних столів. Одночасно телеграм-канал “Таврия. Новости Херсонской области”, створений російським телеканалом “Таврия”,  регулярно подає дані про кількість заяв на отримання паспортів рф – від 150 до 300 охочих щоденнно. 

 

Отримання російських паспортів. Олешки. 26.07.2022

Якщо навіть взяти до уваги ці явно завищені цифри та поділити кількість заяв на кількість паспортних столів, отримаємо приблизно 20 людей на один центр паспортизації в день. Звісно, з такою кількістю відвідувачів ні про які черги біля паспортних столів говорити не доводиться. Водночас, відео із заходів, на яких жителі Херсонщини отримують паспорти, фіксують лише декількох осіб, як правило, пенсійного віку.  

 

 

 

2. Проведення “референдуму” на окупованих територіях 

 

Тема так званого “референдуму” на тимчасово окупованих територіях півдня подається більш масовано та агресивно. Для маніпуляції громадською думкою використовуються фейкові “соцопитування”, які начебто проводить кримська фірма «Республиканский институт политических и социологических исследований» (РИПСИ), яка працює у брудних політичних кампаніях в окупованому Криму. Докладніше про це у матеріалі Центру журналістських розлідувань. 

Псевдосоціологи стверджують, що 80% населення Херсонщини бажають приєднання свого регіона до російської федерації. Такі фейки мають на меті легітимізувати проведення референдуму, що, за різними джерелами, може відбутися 11 вересня. Одночасно з цим інші, більш помірковані російські ЗМІ, ставлять під сумнів ефективність зазначеного голосування. Так, видання “Політнавігатор”, посилаючись на слова одного з російських воєнкорів, пише про провал підготовки проведення референдуму на Херсонщині та відсутність підтримки окупантів серед місцевого населення. 

 

 

3. “Рубльова зона” на Херсонщині 

Схожа ситуація і з прогнозованим вже кілька місяців тому переходом Херсонщини до рубльової зони. Так, місцеві колаборанти повідомляли про майже повне зникнення з обігу української гривні ще в середині червня. Вже через кілька тижнів росіянин Сергій Єлісєєв, який позиціонує себе очільником області, змушений був спростувати ці твердження, зазначивши, що перехід до домінування рубля на Херсонщині буде “довгим та поступовим”. Таким чином, російські управлінці самі змушені спростовувати фейки та дезінформацію, що розповсюджують місцеві колаборанти. 

 

 

4. Фейки про контрнаступ ЗСУ

Російські ЗМІ намагаються всіляко приховати масштаб контрнаступу ЗСУ на півдні України. Майже усі великі видання держави-окупанта заявляють про безперспективність української активності в цьому регіоні, нескоординованість дій та величезні втрати серед ЗСУ . Ці повідомлення, щоправда, не підтверджуються фото чи відео фактами. Така увага журналістів держави-окупанта до ситуації на півдні України може свідчити про певні успіхи української армії на цьому напрямку. Крім того, в деяких відкритих джерелах з’являється інформація про звільнення підрозділами ЗСУ кількох населених пунктів у ході зазначеного контрнаступу. 

5. Використання росіянами “лазерної зброї”

Черговим фейком можна вважати і заяви російських ЗМІ про використання на Херсонщині лазерної установки ППО “Пересвет”. Про можливість застосування “Пересвета” на херсонському напрямку заявило одразу декілька видань 12 серпня.  Окрім того, що наявність таких систем в російській армії взагалі перебуває під великим питанням, самі окупанти заявляють, що установки “Пересвет” знаходяться лише у 4 віддалених від України військових частинах РФ, а про переміщення цих систем ППО не було жодної інформації. Також росіяни вказують на те, що їхні “бойові лазери” є абсолютно метеозалежними і втрачають ефективність через несприятливу погоду та діють лише за “ідеальних умов”. Але, за інформацією сайту Синоптик, на Херсонщині у зазначені дні була підвищена хмарність та грозові дощі, що вчергове спростовує використання росіянами системи “Пересвет”. 

6. Героїзація окупаційних сил рф 

Задля героїзації окупаційних сил російські ЗМІ розповсюджують фейки про їх нібито позитивні та суспільно корисні вчинки. Так, 21 серпня на одному з підконтрольних росіянам Телеграм-каналів з’явилася інформація про нібито порятунок жителями одного з Херсонських сіл разом з “водною поліцією” дельфіна, якого штормом викинуло на мілину. На фейковість інформації вказує те, що для візуалізації даної новини росіяни використали фото 2021 року, що були опубліковані на одному з херсонских інформаційних ресурсів.