За матеріалами СБУ строк ув’язнення отримав кодлишній “голова” окупаційної адміністрації Горностаївки на Херсонщині. СБУ довела вину у співпраці з окупантами колишнього голови окупаційної адміністрації селища Горностаївка Херсонської області – Юрія Миколайовича Гранкіна.
За словами одного з них, реєстратора селищної ради, вранці 5 серпня 2022 року до адмінбудівлі зайшли російські військові і заявили, що зараз представлятимуть нового голову «сельсовета», тож усіх працівників зігнали до актової зали.
“З військовими був представник ФСБР РФ і якась журналістка. ФСБшник представив Юрія Гранкіна і сказав, що віднині всі питання по нашій громаді буде вирішувати саме він. Гранкін стояв мовчки і робив нотатки, а ФСБшник наказав йому відновити зв’язок, якого тоді в Горностаївці не було. Гранкін спитав, де завгосп і наказав віддати йому всі ключі від будівлі. Після представлення росіяни вийшли на вулицю, де знімали на відео як Юрій Гранкін піднімає російський прапор, а військові РФ зламали тризуб. Росіяни сказали, що довіряють Гранкіну і що він буде добре виконувати свої обов’язки”, – показав у суді перший свідок.
Інша працівниця Горностаївської селищної ради розповіла, що спочатку окупанти стояли на околицях селища, а вже за два місяці після повномасштабного вторгнення в Україну вони зайшли в саму Горностаївку. Там вони спонукали до співпраці законного голову громади, але він твердо від цього відмовився.
“8 серпня 2022 року жителів громади і працівників селищної ради зібрали біля адмінбудівлі і Юрій Гранкін оголосив, що віднині він тут новий керівник. Він заявив, що тепер почнеться «новая жизнь», що нарешті прийшов «русскій мір», що буде безплатне лікування, працюватимуть дитсадки і школи, ремонтуватимуться дороги, будуть освітлюватися вулиці, не буде безробіття, почнуть виплачувати пенсії і зарплати на високому рівні. Моя колега спитала Гранкіна про долю викраденого голови громади Дмитра Ляхна, на що отримала агресивну відповідь: мовляв, це не його компетенція, це питання до військових. Потім працівників селищної ради запитали, чи є охочі співпрацювати, але всі вони одноголосно відмовились. За це на їхню адресу посипалися погрози. Після виступу Гранкін роздавав під розпис гуманітарну допомогу”, – сказала жінка.
За кілька днів жителі Горностаївки дізналися, що Юрій Гранкін відкрив школу і почав погрожувати батькам відібрати у них дітей, якщо ті не напишуть заяву про зарахування їх на навчання. При цьому повноваження гауляйтера поширювалися не лише на Горностаївську, а й на сусідню Костянтинівську громаду Каховського району.
Третій свідок зустрічав Юрія Гранкіна на ринковій площі Горностаївки, де той перебував під охороною військових з розпізнавальними знаками з літерами Z і російськими прапорцями. Гранкін вимагав від підприємців знижувати ціни на товари. Одного підприємця росіяни навіть забрали в полон. А вдруге свідок зустрів Гранкіна, коли той ходив по лікарні у супроводі військових і її новопризначеного «головного лікаря» Романа Полтавця.
“Юрій Гранкін поводив себе вільно. Було видно, що військові поруч із ним – його підлеглі”, – розповів свідок.
Ще один свідок працював у місцевій пожежно-рятувальній частині, до якої Юрій Гранкін теж приїжджав у супроводі військових РФ і вимагав від її співробітників співпрацювати з ворогом.
Крім того, Юрій Гранкін віддав наказ розбити в Горностаївці пам’ятний знак героям Небесної Сотні, залякував людей і погрожував їм підвалом – зокрема, директору однієї з місцевих шкіл.