Юристи херсонського офісу КримSOS у липні відвідали КПВВ «Чонгар» й «Каланчак» на адмінмежі з Кримом та відзначили загрозливу ситуацію з відсутністю експрес-тестування на COVID-19.
Про це йдеться у звіті за результатами моніторингових візитів херсонського офісу КримSOS.
«У Криму зараз загрозлива ситуація з коронавірусом – майже щодня нові антирекорди по кількості хворих. Мешканці районів які межують з адмінмежою переживають за своє здоров’я. Адже, кажуть, їдуть люди, яких не тестують та ніяк не перевіряють. Начебто, місцеві писали листи до адміністрації з проханням відновити тестування на КПВВ», – розповів координатор Херсонського офісу КримSOS Олексій Тільненко.
Відновлення тестування на КПВВ можливо будуть обговорювати на найближчому засіданні Кабінета Міністрів України. За словами Дениса Литвина, представника департамента здоров’я Херсонської ОДА, з наявних в області експрес-тестів – 35 тисяч можна буде перерозподілити на КПВВ, але їх вистачить на трохи більше ніж на 2 тижні.
З 17 червня 2021 року на території України встановлено «зелений рівень епідемічної небезпеки» – кримчанам не потрібно проходити самоізоляцію та робити тестування. Тому, пункти експрес-тестами на КПВВ «Чонгар» й «Каланчак» не працюють.
Крім того, монітори звернули увагу на те, що довідка Форми №5 по понеділках в ЦНАПі не видається. Цей документ підтверджує, що людина подала документи на оформлення паспорту. Без цієї довідки мешканці ТОТ АР Крим не можуть повернутися додому, поки паспортний документ виготовляється.
Центр журналістських розслідувань уже сім років спостерігає за затяжним процесом облаштування контрольних пунктів в’їзду-виїзду (КПВВ) на межі з окупованим Кримом. Їх, як відомо, три – «Чаплинка», «Каланчак» і «Чонгар», через які до карантинних обмежень щороку проходило в обидва боки до двох з половиною мільйонів людей. Стільки ж мешкало на півострові до його окупації Росією.
Це не просто контрольні пункти, де у людей перевіряють належність документів і підстав для переміщення. Це вікно у вільний світ вільної країни, що обрала європейський шлях і стандарти, йому притаманні. Тому ми так наполегливо і послідовно контролюємо процес облаштування цих КПВВ – наші громадяни мають право на людські умови і доступні державні послуги. У сюжеті ми пригадали епопею з облаштуванням сервісних зон, тривалість якої вказує на неспроможність одних і волю інших, а в інтерв’ю із Ростиславом ЗАМЛИНСЬКИМ, заступником міністра з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій з’ясовуємо, чому у КПВВ і досі немає одного власника і користувача.
Нагадаємо:
За рішенням Херсонської обласної державної адміністрації роботу контрольного пункту в’їзду-виїзду «Чаплинка» тимчасово припинено у зв’язку з проведенням ремонтних робіт інфраструктури КПВВ до 15 серпня 2021 року.