Проведення підсумкової атестації для школярів з Херсонщини. Інтервʼю з Максимом Кирпенко, керівником Херсонського регіонального центру контролю якості освіти

23 Травня 2024, 12:25

Максим Кирпенко, керівник Херсонського регіонального центру контролю якості освіти.

Кореспонденти медіацентру “IPC-Південь” поспілкувались з Максимом Кирпенко, керівником Херсонського регіонального центру контролю якості освіти, і обговорили, які форми підсумкового контролю знань цьогоріч будуть застосовуватись до школярів з Херсонщини, як у підсумковій атестації можуть взяти участь школярі, які знаходяться за кордоном, а також про те, чи зможуть у підсумковій атестації взяти участь школярі з окупованих територій Херсонської області.

“IPC-Південь”: Розпочнемо з питання про зовнішнє тестування. Як воно відбуватиметься на Херсонщині – на звільненому правобережжі нашої області і чи буде відбуватись на лівобережжі, чи зможуть наші діти, які навчаються на окупованих територіях в українських школах онлайн, якось скласти ці тести?

Максим Кирпенко: На цей момент це не передбачається ані процедурою, ані технічними можливостями. Навіть на наших звільнених територіях доволі небезпечно організовувати подібні масові заходи, тому що це потенційна небезпека як для організаторів, так і безпосередньо для дітей – учасників тестування. Тому всі ті, хто реєструвався із закладів освіти херсонської області, будуть складати тестування за межами Херсонської області. Найближчі пункти тестування будуть створені в Миколаївській, Дніпропетровській, Одеській, Запорізькій областях, тобто, в тих регіонах, де відносно, умовно безпечно складати ці іспити. Також у деяких пунктах передбачається складання цих тестувань безпосередньо в укриттях.

“IPC-Південь”: Тобто діти будуть складати іспити, але в інших областях?

Максим Кирпенко: Саме так.

“IPC-Південь”: Чи буде якимось чином організоване підвезення дітей до зазначених пунктів? Як взагалі дітям дістатись пунктів тестування?

Максим Кирпенко: На цей час вже розміщені запрошення-перепустки в кабінетах учасників Національного мультипредметного тесту і наші учасники вже знають, в який із днів вони складатимуть тести. Проте зараз, знову ж таки, через безпекову ситуацію, ми не розголошуємо конкретні дати тестування, а також не розголошуємо місця розташування пунктів проведення тестування для того, щоб максимально убезпечити дітей і організаторів цього процесу. І фактично ми говоримо, що тестування буде відбуватись у часовому “коридорі” – основна сесія з 14 травня по 25 червня. Скільки сесій буде, в які дні це буде відбуватись – ми це все не розголошуємо. Цю інформацію діти отримують безпосередньо у своїх кабінетах і вони знають, що в конкретний день, на конкретну годину їм потрібно прибути в конкретний навчальний заклад, який буде використовуватись як пункт тестування. Відповідно, вони повинні прорахувати наперед, скільки їм потрібно часу, щоб туди дістатись. Можливо, виїхати заздалегідь, скажімо, за день, залишитись десь у готелі й переночувати, щоб рано вранці було можливо спокійно дістатись до пункту і відпрацювати 4 години.

Зруйнована росіянами школа на правобережжі Херсонщини. Фото: “IPC-Південь”.

“IPC-Південь”: Щодо кількості предметів – чи вона залишилась такою, як і була, чи зменшилась або збільшилась?

Максим Кирпенко: Цього року збільшилась кількість предметів для мультипредметного тесту. Минулого року у нас було відведено 3 години, а цього року час для проходження тестування збільшився вже до 4 годин. Також тестування буде поділено на два блоки. У кожному з блоків по два предмети і кожен блок триватиме по 120 хвилин. Відповідно, наш учасник прибуває до пункту тестування орієнтовно на 9:30, не пізніше 9:30 всі учасники мають бути біля пунктів тестування. З 9:30 по 9:50 здійснюється допуск дітей до пунктів тестування, вони заходять до аудиторії та о 10 годині безпосередньо розпочинається тестування. Далі – організаційні моменти й перший блок у 120 хвилин, 20 хвилин перерви буде між блоками, дітям можна взяти з собою необхідні речі – воду, щось поїсти для того, щоб між першим та другим блоками мати можливість підкріпитись.

Також, знову ж таки, через потенційні небезпеки й виклики, повітряні тривоги і так далі, діти потенційно зможуть спускатись в укриття під час повітряних тривог, а в укриттях доволі прохолодно, тому можна потурбуватись про те, щоб взяти верхній одяг, теплі речі тощо.

Деякі пункти у нас будуть працювати безпосередньо в укриттях, деякі будуть спускатись до укриттів у разі повітряної тривоги, і тестування буде зупинятись і ставитись на паузу, після відбою повітряної тривоги діти будуть повертатись до аудиторій та продовжувати працювати.

“IPC-Південь”: Повертаючись до теми лівобережжя. Діти, які зараз там проживають і які не мають фізично ніякої можливості виїхати з тих територій, щоб бути присутнім на тестуванні, вони не будуть до нього допущені, так?

Максим Кирпенко: Так, на жаль, у них немає такої можливості. У будь-якому разі навіть якщо вони зараз не змогли зареєструватись упродовж основного періоду реєстрації, у нас буквально зараз розпочався додатковий період реєстрації, у тому числі й для дітей з окупованих територій. Але знову ж таки, цей алгоритм все одно передбачає необхідність виїхати з окупованих територій. І хоч у додаткову сесію, хоч в основну, але пройти очно безпосередньо тестування в пункті проведення Національного мультипредметного тесту (НМТ). Тому тут в будь-якому разі потрібна присутність дитини на пункті тестування.

Якщо діти не зможуть виїхати, в основну сесію, не в додаткову, і пройти ці тестування, як варіант у них ще залишається можливість вступити до вищих навчальних закладів через освітні центри “Крим-Україна” і “Донбас-Україна”, які у нас працювали ще до повномасштабної війни. Алгоритм там начебто залишився, як і в попередні роки, тобто діти на базі вищих навчальних закладів проходять невеличкий обсяг іспитів і таким чином можуть стати студентами вищих навчальних закладів України. Але знову ж таки, дітям потрібно очно приїжджати та брати участь у всіх цих заходах безпосередньо на звільнених і підконтрольних Україні територіях. Можливості для окупованих територій чи то дистанційно, чи в будь-який інший спосіб організувати й провести подібні заходи, на жаль, немає. Ми не можемо забезпечити ані безпеково ці моменти, ані проконтролювати їх, ми не можемо проконтролювати, наскільки це чесно і правильно відбудеться. А тут ми організовуємо усе відповідно до процедур, максимально наближених до процедур паперового зовнішнього незалежного оцінювання, яке ми мали до початку пандемії та повномасштабного вторгнення РФ.

Реклама освітніх центрів “Крим-Україна”.

“IPC-Південь”: Якщо дитина закінчує цього року одну зі шкіл Херсонщини онлайн, але знаходиться за кордоном, оскільки виїхала, що робити таким дітям? Чи треба повертатися в Україну для складання тестування або ж можна його скласти у тому місці, де наразі проживає дитина?

Максим Кирпенко: У нас передбачений такий механізм. І у 2022, 2023 і 2024 роках – це фактично вже третій рік, коли за кордоном будуть також створені пункти проведення Національного мультипредметного тесту – тимчасові екзаменаційні центри на базі міжнародних партнерів. Це на базі як різноманітних закладів загальної середньої освіти, так і університетів, громадських організацій. Дуже різні за своєю суттю субʼєкти долучаються до цієї роботи. У нас це й університети, і, наприклад, ми (Херсонський регіональний центр контролю якості освіти – ред.) також безпосередньо залучені до цієї роботи та організовуємо тестування, наприклад, в Грузії, Азербайджані. Тобто діти, які перебувають на тимчасово окупованих територіях України, у тому числі й у Криму, і зареєструвались у нас в основний період, і вони мають плани виїхати для складання тестування НМТ в основну сесію до Тбілісі.

Алгоритм для дітей з тимчасово окупованих територій передбачений Міністерством освіти і науки України. Дітям, які навчаються на окупованих територіях, але дистанційно продовжують навчатись у закладах освіти України, – навчальний заклад видавав за підписом директора школи довідку з підписом і печаткою, про те, що дитина дійсно перебуває на окупованій території та дистанційно навчається у цьому закладі. За цими довідками з фотокартками, оскільки у дітей немає фізичної можливості оформити звідти ані паспорт громадянина України, ані ідентифікаційний код, за якими ми здійснювали реєстрацію, то навчальний заклад надавав таку довідку, підтверджував, що ці діти дійсно перебувають на окупованій території, і ми вже за цими довідками їх реєстрували. І, відповідно, вже подальший алгоритм для цих дітей – це в будь-якому разі або виїзд за кордон до пунктів проведення тестування, або повернення в Україну через Польщу або через Болгарію, Румунію і так далі.

За кордоном існує доволі широка мережа пунктів проведення тестування, тобто в Європі також дуже багато пунктів проведення НМТ, а також у Туреччині, Грузії, Азербайджані. В Європі це починаючи з Польщі, країн Балтії, до Португалії, Британських островів. плюс Канада і Сполучені Штати – там також будуть працювати наші пункти тестування.

“IPC-Південь”: Тобто підсумуємо – діти, які наразі проживають на лівобережжя Херсонщини або в окупованому Криму, можуть поїхати і скласти тестування, наприклад, до Грузії або Туреччини, а потім повернутися назад, так?

Максим Кирпенко:  Так, потенційно це можливо.

“IPC-Південь”: Чи були за підсумками атестацій минулих років, після початку повномасштабного вторгнення Росії, такі люди, які виїжджали з Криму, щоб пройти тестування, наприклад, в Грузії, і потім повернулись назад? 

Максим Кирпенко: Ми знаємо, що цього року є такі діти, які планують це зробити. Чи повертались діти раніше на своє місце проживання і яка їхня подальша доля, ми не знаємо. Цього року діти це потенційно планують. Ми безпосередньо реєстрували декількох дітей, які зараз проживають або в Криму, або на інших окупованих територіях, і вони цього року планують виїхати або в Баку, або в Тбілісі для складання цього тесту.

“IPC-Південь”: Минулого року були такі діти?

Максим Кирпенко: Минулого року ми не займалися проведенням тестування у Тбілісі і в Баку цим питанням займався Донецький центр. Цього року нам передали ці пункти тестування в наше оперативне управління і ми в цьому працювали з цими дітьми і опікуємось зазначеними пунктами.

Пусті навчальні класи на правобережжі Херсонщини. Фото: “IPC-Південь”.

“IPC-Південь”: Якщо ми беремо до прикладу закордонні пункти для тестування, то чи багато було дітей з Херсонщини, які прибули для того, щоб пройти ці тести?

Максим Кирпенко: Доволі складно їх відстежити. Тобто навіть якщо це умовно випускники поточного року, коли їх реєстрували заклади освіти або ж надавали якусь інформацію, тобто ті ж згадані довідки; навчальні заклади цього року надавали довідку про те, що випускник поточного року в 2024 році закінчує здобуття повної загальної середньої освіти й, знову ж таки, за підписом директора на фірмовому бланку або ж просто завірена відповідним чином довідка надходила, і ми мали близько 2 тисяч дітей, яких ми можемо відстежити, що це дійсно випускники поточного року. Але знову ж таки, через те, що зараз діти навчаються як очно, так і в змішаному форматі, а також у дистанційному форматі, ми не знаємо, де ці діти фізично знаходяться. Тобто вони можуть дистанційно навчатись в херсонському закладі або в будь-якому закладі Херсонської області, але перебувати або за кордоном, або в інших регіонах України, тому в принципі доволі важко їх відстежити.

Зараз також, певно, відбувається переміщення цих дітей, доволі багато дітей зараз виїжджають з України, частина з них повертається в Україну. Нині ставлять питання стосовно того, яким чином можна змінити місце участі в тестуванні. Учасник може, пропустивши сесію тестування, протягом трьох днів подати заяву для реєстрації на додаткову сесію. Ось це і є алгоритм “перенаправлення” з основної сесії на додаткову, але не у всіх країнах будуть працювати пункти тестування на додаткову сесію. Тобто якщо на основну сесію ці країни дали нам дозвіл і погодились співпрацювати, то на додаткову сесію не у всіх країнах будуть працювати пункти тестування на додаткову сесію. Тому це обмежує можливість цих дітей, якщо вони мігрують по Європі до батьків, родичів і так далі.

“IPC-Південь”: Де можна знайти інформацію про те, в яких саме країнах будуть відкриті такі пункти тестування?

Максим Кирпенко: Є офіційна інформація на сайті Українського центру контролю якості освіти, а також на сайті Міністерства освіти і науки, це був Наказ Міносвіти, яким затверджено перелік закордонних пунктів тестування, тобто країн, міст, де будуть створені ці пункти під час основної сесії, а також під час додаткової. Декілька разів, здається, один чи два рази, вносились зміни до цього Наказу, тому що мережа пунктів розширювалась і додавались додаткові міста і місця для участі дітей у тестуванні. Вся ця інформація доступна на вказаних сайтах – перелік країн і міст, де будуть створені тимчасові екзаменаційні центри в основну сесію і в додаткову.

“IPC-Південь”: Чи є зараз якісь попередні цифри, скільки дітей з Херсонщини зареєструвалось для проходження цього тестування?

Максим Кирпенко: З Херсонщини – це випускники поточного року, це близько 2 тисяч учасників – випускників загальноосвітніх навчальних закладів Херсонської області, але де вони зараз перебувають, ми не знаємо. В Миколаївській області загалом на пунктах тестування ми зареєстрували близько 7 тисяч – тобто це миколаївці плюс херсонці загалом. Наразі Миколаїв є певним хабом для херсонців і там зараз дуже багато херсонців перебуває – тимчасово проживає. потенційно ось ці 7 тисяч, які ми зареєстрували в Миколаївській області, якась частина з них – це херсонці. Орієнтовно це понад 2 тисяч херсонських випускників поточного року, плюс також і якийсь відсоток випускників минулих років, про яких ми також не можемо сказати конкретно, скільки їх, буде проходити тестування.