Херсонського хлопчика, якого було поранено внаслідок обстрілу росіян напередодні Нового року, успішно прооперовано

09 Травня 2024, 17:37

Фото: Дитяча лікарня Святого Миколая.

З головного мозку 9-річного хлопчика видалили уламок міни. Вбивчий шматок металу — довжиною 8 мм — успішно дістали нейрохірурги Центру Unbroken Kids Перше медичне об’єднання Львова. Михайлик Воловиков з Херсона отримав надважке поранення голови під час чергового мінометного обстрілу міста. Це сталося просто напередодні Нового року — 31 грудня 2023 року.

Коли почалася ворожа атака, хлопчик разом з другом саме обідали в кафе. Діти швидко забігли у службове приміщення, проте це їх не врятувало — уламки прошили стіни. Осколки потрапили Михайликові прямо в голову. А його 11-річний друг загинув на місці.
Першу хірургічну допомогу Михайликові надавали херсонські лікарі, а вже миколаївські виконали операцію з видалення уламків роздробленого черепа. Однак осколок міни в головному мозку дитини лікарі залишили на місці — надто глибоко він заліг. Коли Михайлик опритомнів, виявилось, що ліва частина його тіла повністю паралізована — знерухомлені рука, нога і пів обличчя. Перші кроки хлопчик зможе зробити лише за місяць після поранення. І вони дадуться йому дуже важко.
Ще за кілька місяців щоденної реабілітації дитина почне піднімати ліву руку та більше впевнено пересуватися.
Та згодом у Михайлика почались судомні напади. Однією з ймовірних причин цього наслідку воєнної травми у дитини міг бути той самий уламок у мозку. Батьки вирішують не чекати, коли осколок призведе до ще гірших ускладнень, і почали шукати лікарів, які візьмуться за складну операцію і згодом звернулись до львівських спеціалістів Центру нейрохірургії та хірургічного лікування епілепсії Дитячої Лікарні Святого Миколая, що є частиною Unbroken Kids. Нейрохірурги погоджуються допомогти Михайлику. Але завдання надважке — дрібненький уламок зупинився недалеко від ділянки, яка контролює рухи всієї лівої частини тіла.
“Ми з командою ухвалили складне рішення. Нам потрібно було знайти та видалити маленький шматочок металу на глибині 5 см в мозку та ще й в дуже вузькій зоні. Це приблизно як шукати голку у копиці сіна. А через небезпечну ділянку, в якій зупинився уламок, ми могли ще й зачепити важливі функціональні зони. Хлопчика могло повністю паралізувати”, — розповідає дитячий нейрохірург Михайло  Логва.
Нейрохірургам вдалося дістати уламок. У ході цієї ж операції вони також закрили відсутню частину черепа титановою пластиною. Все начебто пройшло добре. Але з полегшенням рідні Михайлика та медики видихнуть лише за кілька днів після операції, коли хлопчик опритомніє. Ось тепер уже можна говорити про успішність втручання: рухові функції не погіршилися.
Попереду у Михайлика тривале відновлення. Аби покращити рухові функції, з хлопчиком і далі займаються фізичні терапевти Unbroken Kids. Водночас спеціалісти Центру ментального здоров’я намагаються поліпшити психічний стан дитини.
Центр Unbroken Kids Unbroken Ukraine діє на базі Першого медоб’єднання Львова і створений задля допомоги дітям, які постраждали внаслідок війни.