Гуманітарна ситуація в Херсонській громаді. Інтерв’ю з Антоном Єфановим

22 Вересня 2023, 13:23

Антон Єфанов. Фото: скріншот з відео, "IPC-Південь".

Під час інтерв’ю із заступником голови Херсонської військової адміністрації Антоном Єфановим ми обговорили гуманітарну ситуацію в місті, принципи розподілу гуманітарної допомоги та наявність робочих місць у Херсоні.

“IPC-Південь”: Як забезпечується Херсонська громада гуманітарною допомогою?

Антон Єфанов: Що стосується гуманітарної допомоги, то я скажу, що більшою мірою її отримують усі. Тобто, у місті фактично не залишилось людини, яка тим чи іншим шляхом не отримувала гуманітарну допомогу. Але ми сприймаємо гуманітарну допомогу виключно як продукти харчування, проте вона може складатись як і з ковдр, які ми видавали через пункти видачі допомоги, або ліхтарів, це можуть бути павербанки, навіть електричні підстанції – високотехнологічне обладнання, яке також є гуманітарною допомогою, але його встановлюють, наприклад, міський Водоканал для того, щоб працювали насосні станції й подавали воду, це може бути Херсонміськсвітло, яке також включилось у процеси не лише освітлення вулиць або ремонту зовнішніх електромереж, а й відновлення електропостачання в будинках. На жаль, це чомусь не сприймається як гуманітарна допомога. Це також її складова, і вона дуже велика. І я скажу, що за фінансовою та переговорною складовою вона вимагає найбільше часу.

“IPC-Південь”: А щодо саме продуктів харчування? Як розподіляється така допомога?

Антон Єфанов: Що стосується продуктів харчування. Так, великі фонди, у тому числі й фонди ООН, нам чітко говорять: ми розуміємо, що для Херсона допомога потрібна, ми розуміємо, що це необхідно робити, але ми також розуміємо, що навіть наші великі фонди не можуть надати допомогу на таку кількість населення, тобто, більш ніж 90 тисяч людей. Так, на сьогодні в Херсоні більше 90 тисяч людей постійно проживають. Більше половини з них – це люди старшого віку, тобто, понад 50 років. Є свої особливості, тому ми визначились, що у першу чергу гуманітарну допомогу будуть отримувати сім’ї з дітьми, навіть такі, які мають ті чи інші доходи. Ми не можемо здійснити поквартирну перевірку, тому було вирішено, що всі сім’ї з дітьми, які знаходяться в Херсоні, в наших старостатах, будуть отримувати допомогу. Ми акцентуємо на цьому увагу, нас в цьому підтримує UNICEF, ми акцентуємо увагу інших продовольчих програм для того, щоб це відбувалось на постійній основі.

Наступна група населення, це дійсно проблемна група – маломобільні особи. Це можуть бути як люди з інвалідністю, так і люди старшого віку, які не мають змоги дістатись до пункту видачі гуманітарної допомоги, тому ми також концентруємо на цьому увагу. На сьогодні у місті Херсоні таких людей, що стоять у нас на обліку, понад 6500. Це саме маломобільних. Тих людей, які через хворобу прикуті до ліжка, більше 1500. Наші територіальні центри відвідують їх, або ж за ними доглядають родичі. Дуже часто ми стикаємось з тим, що людина поважног віку, наприклад, 70-75 років, і їй важко дістатись (пунктів видачі – ред.), наші волонтери або працівники виїжджають на місце перший раз, щоб допомогти, а потім з’ясовується, що там проживають і родичі, і вони цілком здорові, але по тим чи іншим причинам вони не працюють і їх це влаштовує. Це нам заважає сконцентрувати увагу на інших, тих, хто дійсно потребує уваги. Тому ми говоримо також і про те, щоб і нам допомагали у цьому, що є такі люди і їм потрібна підтримка. І якщо є родичі, необхідно все ж таки активізуватись, для того, щоб ми могли сконцентрувати увагу на тих, хто не має сторонньої допомоги.

“IPC-Південь”: Яка ситуація з допомогою непрацевлаштованим?

Антон Єфанов: Ще одна група населення – це люди не зовсім пенсійного віку. Проблема у тому, що зараз дійсно роботи не дуже багато у місті, тому що економіка стоїть. І навіть у мирні часи людям старшого віку, наприклад, 50+, не 60, а навіть 50+, їм важко знайти роботу. У зв’язку з тим, що у Херсоні залишилось дуже багато некваліфікованої роботи, некваліфікованого труда – це фізична робота. І ми розуміємо, що людям у віці важко працювати, тому вони також можуть претендувати на додаткову підтримку. Сказати, що ми забезпечимо нею стовідсотково усіх, ми не можемо. Тому для цієї підтримки ми розподіляємо (ресурси – реж.) разом з донорськими програмами, от як зараз – із WFP, Всесвітній продовольчий фонд. Ми звернулись до них і наразі охоплюємо людей з інвалідністю, а також людей маломобільних. Сім’ї або людей, які опинились в СЖО, – це вже через Червоний Хрест йде допомога. Тобто, дистриб’ютором цієї роботи, з одного боку, являється від WFP – це ADRA, і ми з ними координуємося, ми з ними обмінюємось списками, видаляємо дублювання, а далі вони самостійно розвозять і розподіляють допомогу.

Додатково ми провели перемовини з “Червоним Хрестом” наприкінці серпня – початку вересня, це ще 8000 продовольчих коробок, які вони розподіляють серед тих, хто опинився у складних життевих обставинах. Зараз ми ведемо перемовини з WFP про додаткові 8000 коробок для внутрішньо переміщених осіб. Тож якщо нас у жовтні підтримає WFP, то це буде більш ніж 20000 коробок на місяць.

Також однією з великих міжнародних організацій з підтримки є GEM, які багато допомоги завозять, вони доволі мобільні, і ми їх просимо охоплювати села або населені пункти Херсонської територіальної громади, які знаходяться на великій відстані, наприклад, Богданівка, Сонячне і т. д. Це частина продовольча.

“IPC-Південь”: Як здійснюється допомога людям, у яких постраждало житло?

Антон Єфанов: Така організація, як “Проліска”, ми дуже вдячні їм, постійно нас підтримують на предмет товарів, які необхідні для усунення наслідків обстрілів. Тобто, вони виїжджають на місце, у нас є графік, і діють вони або на базі наших центрів гуманітарної допомоги, або на базі старостатів. І це нам дуже вигідно, тому що нам не треба додатково залучати логістику, вони доїжджають до самого місця і люди отримують допомогу безпосередньо. Там є деякі нюанси щодо кількості наборів, що видаються, або що входить до набору, але ми також проводимо з ними перемовини для того, щоб просто збільшити кількість матеріалів. Наприклад, збільшити кількість OSB-листів. Це те, що стосується загальної комбінації.

Ми неодноразово стикались з тим, що наші працівники або волонтери приходять до домівок, і дійсно доволі часто спостерігається, що у людей дуже багато гуманітарної допомоги просто лежить. І це питання не в тому, що хтось жадібний, а в тому, що усі ми пережили 24 лютого 2022 року, коли зачинились магазини, і люди просто накоплюють продукти. Особливо люди старшого віку, вони звикли це робити навіть без війни. Тому є такі накопичення. Ми рекомендуємо все ж таки це витрачати якимось чином або передавати іншим. Але це особистий вибір людини. Також ми рекомендуємо людям, які отримують допомогу і мають такі накопичення, передивитися строки придатності продуктів. Ми б дуже не хотіли, щоб хтось отруївся тією гуманітарною допомогою, яку отримав ще взимку, у грудні, тому що строки придатності продуктів різні. Деяка гуманітарна допомога прибуває, і у неї строк придатності із запасом у півтора року-рік, а деяка із строком у пів року, тому ми звертаємо на це увагу людей.

Є й інша “сторона медалі”: ми розуміємо, що жоден, навіть великий, потужний міжнародний фонд, не може прокормити навіть 40 тисяч населення постійно. Ми говоримо про додаткову підтримку, не як про незамінний раціон, а саме додаткову підтримку. Все ж таки ми вже не на окупованій території, надається необхідна фінансова допомога людям безпосередньо, якщо вона необхідна. Пенсіонери отримують допомогу. Так, її не достатньо. Більшість наших пенсіонерів, на жаль, отримує 3 тисячі гривень або навіть у деяких випадках менше, тож ці люди потребують допомоги. Але середня пенсія по Херсону становить близько 5 тисяч гривень.

“IPC-Південь”: Чи багато безробітних у місті?

Антон Єфанов: Так, багато людей говорить, що роботи немає. Так, на жаль, немає роботи, наприклад, для викладачів, професури або для людей, які мають, наприклад, докторську ступінь. На жаль, в Херсоні також залишилось дуже багато людей, які не працювали і до війни. А під час окупації або зараз, через постійні обстріли, дуже багато саме з активної та прогресивної частини населення міста Херсона виїхало. Люди розуміли, що треба кормити сім’ю, необхідно знайти роботу, щоб підтримувати себе, а не стояти у чергах за гуманітарною допомогою, тому що їхні потреби значно перевищують ту гуманітарну коробку, тож треба працювати. А роботу вони можуть знайти у містах, де більш спокійно, тобто, це центральна та західна Україна, там, де найменше обстрілів.

Але навіть у місті Херсоні є необхідність в руках, які будуть працювати. Ми провели перемовини з Центром зайнятості та постійно зараз інформуємо громадян, які вакансії є у нашому місті. Дуже багато вакансій здебільшого з фізичної роботи.

“IPC-Південь”: А хто зараз потрібен у місті найбільше? Які саме професії?

Антон Єфанов: По-перше, я скажу, що потрібні навіть не стільки професії, як люди з особливим поглядом на речі. Люди, які не бояться проводити свою роботу в тих містах, де, на жаль, доволі небезпечно. Це загалом фізичний труд, тобто, він не кваліфікований. Дуже багато потрібно людей, які могли б допомагати фізично: перевезення, перевантаження, очищення, тобто, прості роботи. По-друге, у Херсоні дуже потрібні електрики з відповідним доступом, тому що у нас постійно обстріли, не вистачає бригад для того, щоб відновлювати електропостачання. Необхідні кранові, газозварювальники, тобто, ті професії, які випускали наші середні спеціальні навчальні заклади.