Грабуючи українське зерно, росія може мати на меті ще й спричинення голоду – прокурор АРК Поночовний

10 Червня 2022, 18:36

Дії росії з вивезення  українського зерна спрямовані не тільки на розграбування нових окупованих територій України та збут у треті країни через закриті кримські порти, вони можуть спричинити голод, що є воєнним злочином. 

Про це керівник прокуратури АР Крим і Севастополя Ігор Поночовний повідомив у коментарі Центру журналістських розслідувань

російська федерація продовжує нахабно розкрадати українське зерно з окупованих територій Херсонської та Запорізької областей. Це серйозні порушення міжнародного гуманітарного права, розслідуванням цих злочинів,  як зазначив  Ігор Поночовний, займаються його  колеги з областей,  на території яких і було вчинено розкрадання.

«Однак рф у цьому випадку використовує окупований півострів як своєрідний логістичний хаб в «сірій зоні» для подальшого перевезення та збуту награбованого.  Судна під прапором рф спочатку незаконно потрапляють до окупованого Криму, а потім, через закриті з 2014 року морські порти, зерно переправляють до третіх країн.  Такі дії ми кваліфікуємо як порушення порядку в’їзду та виїзду на тимчасово окуповану територію (ч. 2 ст. 332-1 КК України), що тягнуть за собою кримінальну відповідальність судновласників, операторів та капітанів суден”, – повідомив Ігор Поночовний.

Вагони з краденим зерном у Джанкої Фото: t.me/partizany_crimea

Керівник прокуратури АРК звертає увагу на ще одну важливу обставину, що стосується дотримання  норм міжнародного гуманітарного права, яке застосовується до окупованої території.

«В  умовах збройного конфлікту МГП покладає на окупуючу державу, тобто рф, обов’язок забезпечувати нормальні умови для життя цивільного населення на окупованій території. Це стосується забезпечення базових потреб, зокрема, і щодо продуктів харчування, питної води, нормальних санітарно-гігієнічних умов.  Не виключено, що дії рф із вивезення  українського зерна з нових окупованих територій України та збут у треті країни, спрямовані не тільки на розграбування національних цінностей, а й на спричинення голоду, що є забороненим методом ведення війни та воєнним злочином», – вважає Ігор Поночовний.

Прокуратура АРК та Севастополя розпочала провадження через вивезення російськими судами з портів окупованого Криму зерна, викраденого військами рф на півдні України. Від початку війни росія незаконно вивезла близько 100 тисяч тонн вкраденого в Україні зерна в Сирію.

Як повідомлялось, за даними Мінагрополітики, з початку повномасштабного вторгнення в Україну російські загарбники вивезли з нових окупованих територій до Криму близько 400-500 тисяч тонн зерна, внаслідок чого втрати українських аграріїв сягають щонайменше $125 млн. Практично всі судна, які йдуть із Севастополя, завантажені краденим українським зерном. Цей незаконний бізнес курується спецслужбами та військовими країни-агресора.

За інформацією військової розвідки, значна частина викраденого військами рф на нових окупованих територіях України зерна, яке було вивезене до Криму, вивозиться до Сирії, звідки контрабандою може постачатись до інших країн Близького Сходу.

Супутник компанії Maxar Technologies зафіксував процес завантаження на російські судна краденого в Україні зерна в окупованому росією Севастополі.

Заванатження зерна на росіське судно «Матрос Позынич» на зерновому терміналі «Авліта» у Севастополі, 19.05.2022 Фото: Maxar Technologies

ЦЖР повідомляв про тотальне мародерство російських військових на нових українських окупованих терторіях. У фермерів відбирають або за копійки скуповують ранні овочі, які потім везуть до окупованого Криму. Туди ж тентованими вантажівками переправляють зерно, яке крадуть з елеваторів та складів у Херсонській та Запорізькій областях. Криму це зерно не потрібне, адже свого вдосталь, більше того, він відправляє зернові на незаконний експорт до Сирії та Єгипту. Але зараз збільшує обсяги перевалки. Ймовірно — за рахунок сотень тисяч тонн пограбованого збіжжя з нових окупованих територій. Детально про це розповіла Катерина Яресько, доцентка Харківського університету та розслідувачка проекту SeaKrime Центру Миротворець, в ефірі програми «Питання національної безпеки» (телепроект Центру журналістських розслідувань).

Текстову версію інтерв’ю з Катериною Яресько, читайте за посиланням.

Матеріал підготовлено ГО «Інформаційний прес-центр» в рамках проекту IWPR за підтримки Європейського Союзу та МЗС Норвегії.

***

О 4 годині ранку 24 лютого 2022 року президент рф Володимир Путін заявив про проведення «спеціальної військової операції» на окупованому Донбасі. росія завдала ракетних ударів по території України і розпочала пряме повномасштабне вторгнення на чотирьох напрямках. Збройні сили України дають відсіч ворогові, план бліцкрігу — захопити Київ за два-три дні — провалився, російська армія відступила від столиці. Російські військові вчиняють тисячі воєнних злочинів та злочинів проти людяності на всій території України.

Центр журналістських розслідувань веде щоденну хроніку Війна росії проти України на всіх майданчиках:

YouTubeFacebook, TelegramTwitter