В Представництві Президента України в АРК відповіли на закиди окупаційної адміністрації щодо подачі води в Крим

13 Вересня 2020, 13:15

В Представництві Президента України в АРК опублікували відповідь на заяви  державних органів та представників окупаційної адміністрації Російської Федерації щодо питання водопостачання в Крим.

Відповідно до міжнародного гуманітарного права, держава-окупант відповідає за все, що відбувається на тимчасово окупованій території, яка знаходиться під її ефективним контролем. Частина перша статті 55 Конвенції про захист цивільного населення під час війни від 12 серпня 1949 року (Четверта Женевська конвенція) передбачає, що держава-окупант зобов’язана за допомогою усіх наявних засобів забезпечувати населення продуктами харчування та медичними матеріалами; зокрема, постачати необхідні продукти харчування, медичні матеріали та інші припаси, якщо ресурсів окупованої території виявиться недостатньо. Ці положення, безумовно, стосуються і такого ресурсу як вода.

Абсолютно неприпустимою є ситуація, коли про можливе порушення права на життя та вчинення катувань говорить держава-окупант, за ефективного контролю якої сталися десятки вбивств, насильницьких зникнень, катувань українських та кримськотатарських активістів на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя. Саме Російська Федерація як держава-окупант та посадові особи її окупаційної адміністрації несуть відповідальність за вбивства, насильницькі зникнення та катування, які сталися на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, починаючи з 20 лютого 2014 року.

Більше цього, стаття 60 Четвертої Женевської конвенції передбачає, що навіть надання гуманітарної допомоги третіми сторонами не звільняє державу-окупанта від зобов’язань, що покладаються на неї зокрема статтею 55 Четвертої Женевської конвенції. Тому зобов’язання забезпечення цивільного населення окупованої території необхідними ресурсами, припасами та матеріалами є зобов’язанням саме держави-окупанта відповідно до змісту Четвертої Женевської конвенції.
Водопостачання тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя є досить дорогим заходом для Російської Федерації як держави-окупанта. Саме тому вона намагається і намагатиметься й надалі за допомогою прямого тиску і тиску на міжнародних партнерів схилити Україну до відновлення водопостачання на тимчасово окуповану територію Кримського півострова. Проте Україна не повинна вирішувати проблеми, які постають перед державою-окупантом після шести років тимчасової окупації нею частини суверенної території України.
11 вересня на своїй сторінці у Фейсбук самопроголошений голова Криму Сергій Аксьонов заявив, що припинення подачі дніпровської води на територію тимчасово окупованого півострова є “спробою Києва покарати кримчан за вільний вибір і порушення українською владою міжнародних правозахисних документів, учасником яких є ця країна”. Також Аксьонов погрожує звернутись до міжнародного трибуналу за вирішенням проблеми водопостачання тимчасово окупованого півострова. 
Користувачі Фейсбук досить критично відреагували на заяви самопроголошеного голови Криму.
“Це тебе, криса, треба під  трибунал!” та “Їжте каміння, ви ж так цього хотіли!” – приблизно так користувачі соцмереж відреагували на погрози Аксьонова.