Плохушко: В РНБО не підтвердили загрозу для нацбезпеки у створенні громади на Арабатській Стрілці

04 Лютого 2020, 10:41

консультативна зустріч 3 лютого 2020 року, фото: decentralization.gov.ua

3 лютого в Мінрегіоні пройшли додаткові консультації зі створення перспективних планів формування громад Закарпатської, Львівської, Херсонської, Сумської, Луганської та Вінницької областей. На консультації голова Херсонської обласної державної адміністрації Юрій Гусєв стримав своє слово та передав позицію мешканців Арабатки щодо об’єднання в окрему ОТГ.

Про це Щасливцевський сільський голова Віктор Плохушко повідомив сайту IPC-Генічеськ.

“Гусєв озвучив відповідь на запит до РНБО про безпеку на цих територіях, в якій зауважень не отримав. Він запропонував саме уряду вирішити питання щодо окремої ОТГ на території Арабатської Стрілки, зауваживши, що стосовно цього вже скоро офіційно буде звертатися до уряду”, – розповів Плохушко, який також брав участь у консультативній зустрічі в Києві.

На консультації сільський голова надав потрібні данні щодо критеріїв спроможності Арабатської Стрілки стати окремою громадою. Заступник міністра розвитку громад та територій В’ячеслав Негода зауважив, що стосовно Щасливцевської та Стрілківської сільських рад треба узгодити тільки питання безпеки, а все інше відповідає заданим урядом критеріям. А ще вказав на те, що території майбутніх об’єднаних громад мають бути не більше ніж одна тисяча квадратних кілометрів.

Плохушко на зустрічі в Києві, фото: decentralization.gov.ua

Народний депутат України Володимир Іванов висловився на підтримку ідеї формування однієї ОТГ в межах Генічеського району.Асоціація міст України, Всеукраїнська Асоціація громад та Асоціація об’єднаних територіальних громад виступили проти формування великих громад , зауваживши, що це не сприятиме їхньому розвитку, і наголосивши, що Арабатська Стрілка може стати спроможною ОТГ.
“Чекаємо об’єктивного підходу для рішення нашого питання”, – сподівається Віктор Плохушко.

Згідно з інформації пресцентру ініціативи децентралізації, на зустрічі заступник міністра В’ячеслав Негода наголосив, що завершити формування перспективних планів треба, спираючись на розрахунки, без емоцій і політики.

«Останніми тижнями в регіонах зросла увага до формування спроможних громад. Збільшився і градус дискусій. Але там, де мова йде про планування розвитку територій на роки чи навіть десятиліття, одних емоцій замало. В першу чергу маємо думати про створення громад, здатних забезпечувати людей якісними та доступними послугами. Щоб створити такі громади, потрібні ретельні розрахунки. Я хочу ще раз наголосити – перспективні плани створюються за чіткими критеріями, які вказують на майбутню спроможність громади. При цьому ми з особливою увагою ставимося до вже створених громад. Намагаємося зберегти і навіть підсилити усі ОТГ, які свого часу мали бажання змінюватися, проявили ініціативу і скористалися перевагами реформи. Але є випадки, коли громада після об’єднання не змогла стати на шлях розвитку і її перспективи по більшості показників невтішні. Лише тоді ми намагаємося спільно з такими громадами, облдержадміністраціями, народними депутатами і експертами знайти іншу, більш спроможну конфігурацію об’єднання. Ті ж, хто за  п’ять років реформи не змогли чи не схотіли об’єднатися, мали б зараз не критикувати перспективні плани, а сприяти тому, щоб потрапити до складу дійсно спроможної громади, а не безперспективного об’єднання, створеного емоційно чи політично», – зазначив під час консультацій заступник міністра розвитку громад та територій В’ячеслав Негода.

фото: decentralization.gov.ua

«Бачимо, що в деяких областях засідання робочих груп питань формування громад тривають по 9 годин. Це добре, що питанню нарешті приділяють на місцях стільки уваги. Сподіваюсь, спільно з громадами, представниками ОДА і народними депутатами, які присутні на наших консультаціях, нам вдасться створити якісні перспективні плани», – сказав народний депутат, голова підкомітету з питань адмінтерустрою Комітету ВРУ з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудуванняВіталій Безгін.

У додаткових консультаціях зі створення перспективних планів формування громад Закарпатської, Львівської, Херсонської, Сумської, Луганської та Вінницької областей взяли участь народні депутати Лариса Білозір, Альона Шкрум, Галина Васильченко, Михайло Лаба, Михайло Бондар, Андрій Кіт, Роман Лозинський, Андрій Лопушанський, Володимир Іванов, Максим Пашковський та інші.

Як повідомлялося, вже декілька років на Арабатській Стрілці намагаються створити об’єднану територіальну громаду. 30 січня в селі Щасливцеве відбулася зустріч голови Херсонської обласної держадміністрації Юрія Гусєва з жителями Арабатської Стрілки. На зустріч також приїхав народний депутат від 185-го округу Херсонщини Володимир Іванов. Вони пообіцяли розповісти урядовцям про бажання місцевих жителів створити окрему від інших населених пунктів Генічеського району громаду на Арабатці.

При цьому Володимир Іванов висловився на підтримку створення однієї ОТГ: об’єднання громад в Генічеському районі за формулою «один район – одна громада».

Коментуючи зустріч з головою ХОДА, Плохушко зазначив, що Гусєв намагається перекласти відповідальність на Кабмін.

Наприкінці 2019 року до ХОДА вже вдруге подали пакет документів про добровільне об’єднання громад сіл Щасливцеве, Генгірка і Приозерне з жителями села Стрілкове у Стрілківську сільську об’єднану територіальну громаду.

Тоді ХОДА надала відповідь, в якій не було чіткої позиції щодо відповідності Конституції і законам України рішень щодо об’єднання сільських рад на Арабатській Стрілці.

У січні поточного року від ХОДА надійшов черговий лист, в якому йдеться про те, що проектом плану формування територій громад Херсонської області на території Генічеського району створення Стрілківської сільської об’єднаної територіальної громади не передбачено.

Однак Щасливцевський сільський голова Віктор Плохушко висловив сподівання, що створення Стрілківської ОТГ зафіксують у перспективному плані, який формує обласна адміністрація. За його словами, в обласній адміністрації не підтримували ідею створення ОТГ на Арабатці, бо це могло нібито вплинути на національну безпеку країни.

Нагадаємо:

У прийнятому в листопаді минулого року Херсонському обласною радою перспективному плані Генічеський район розглядався як одна ОТГ. Однак 20 грудня 2019 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про добровільне об’єднання територіальних громад» (щодо спрощення процедури затвердження перспективних планів формування територій громад Автономної Республіки Крим, областей)» №2189 від 30.09.2019. Закон передбачає зокрема, що об’єднання громад надалі відбуватиметься виключно за перспективним планом. Також у законі йдеться, що перспективні плани розроблятимуть обласні державні адміністрації і затверджуватиме уряд. Тобто процедура створення перспективних планів більше не передбачає етапу схвалення цих документів обласними радами.

24 січня 2020 року Уряд змінив методику формування спроможних громад. За даними Мінрегіону, затвердженими урядом перспективними планами формування територій громад покрито вже 90,3 % території країни.

Читати російською.