Вчені з Атланти вивчатимуть вплив заводу “Кримський титан” на екологію та населення Херсонщини

24 Червня 2019, 08:36

З 24 по 29 червня на території Каланчацького та Чаплинського районів Херсонщини працюватиме спільна бригада (понад 20 фахівців) ДУ “Центр громадського здоров’я МОЗ України”, дослідників-вчених з університету Атланти (США), фахівців з різних областей України та 4 представників ДУ “Херсонський лабораторний центр МОЗ України. Вони досліджуватимуть вплив заводу “Кримський титан” на екологію та населення Херсонщини.

Про це у “Фейсбук” повідомив головний лікар Херсонського обласного центру громадського здоров’я та депутат обласної ради Юрій Ромаскевич.

“В рамках дослідження крім вимірювання концентрацій шкідливих речовин сучасними засобами, буде проведена певна робота з медичною документацією та населенням. Що це нам дає? По-перше ми будемо чітко розуміти – що саме відбувається на територіях прилеглих до зони шкідливого виробництва, які саме токсичні речовини при цьому потрапляють у зовнішнє середовище, який їх реальний вплив на стан здоров’я населення і головне – ми зможемо розробити напрямки мінімізації впливів цих викидів на здоров’я нашого населення!”, – повідомив Ромаскевич.

За його словами, дослідження проводитиметься за рахунок коштів міжнародної безповоротньої технічної допомоги.

Нагадаємо, у ніч із 23 на 24 серпня 2018 року в окупованому Криму в районі Армянська і Красноперекопська стався викид невідомої їдкої речовини. Окупаційна «влада» після проведення перевірки визнала, що причиною викиду хімічної речовини стали випари вмісту кислотонакопичувача заводу «Кримський титан» українського олігарха Дмитра Фірташа. Завод орендований зареєстрованим у Москві ТОВ «Титанові інвестиці», який також контролює Фірташ.

4 вересня по вказівці окупаційної «влади» з Армянську через погіршення екологічної ситуації почали евакуювати дітей в кримські санаторії.

14 вересня «влада» окупованого Криму ввела в Армянську режим надзвичайної ситуації у зв’язку з погіршенням екологічної ситуації через хімічні викиди заводу «Кримський титан».

25 вересня в дитсадках Армянська після вимушених канікул відновився навчально-виховний процес. 26 вересня школи в Армянську відновили роботу. Дітей, вивезених в кримські санаторії, повернули в місто.

4 жовтня «влада» окупованого Криму заявила, що нібито розробили план заходів щодо ліквідації накопиченого екологічного збитку від хімічних викидів заводу «Кримський титан»

В розслідуванні «Двоокис Фірташа» Центр журналістських розслідувань повідомляв, що завод «Кримський титан» (Армянський філіал ПрАТ «Юкрейніан кемікал продактс», що належить олігарху Дмитру Фірташу, скидає відходи у відстійники у  Херсонській області, але вже три роки не платить екологічний податок. За даними податківців, компанія подає документи про зупинку виробництва через окупацію. При цьому завод працює, і всупереч санкціям,  завозить через закритий порт Керч український ільменіт (так звана «ільменітова схема»).

Прокуратура АРК розслідує два кримінальних провадження щодо виробничої діяльності Армянського філіалу ПрАТ «Юкрейніан кемікал продактс»: щодо  порушення екологічного законодавства з 2016 року та за фактами забруднення атмосферного повітря після викидів хімічних речовин у серпні 2018 року.

Міністерство з питань тимчасово окупованих територій і внутрішньо переміщених осіб України після хімічних викидів на заводі «Кримський Титан» заявило про намір ініціювати санкції проти компаній, які пов’язані з виробництвом хімічної продукції на території окупованого Криму та її реалізацією.