Парламентські вибори 2019: в Україні стартувала виборча кампанія

24 Травня 2019, 07:10

24 травня в Україні починається підготовка до дострокових виборів до Верховної Ради. 21 травня новообраний президент України розпустив Верховну Раду – указ про розпуск опубліковано в газеті «Урядовий кур’єр» 23 травня.

Центральна виборча комісія нагадує, що виборчий процес запускається без якого б то не було рішення про його початок: відповідно до закону, початком вважається публікація тексту в офіційній пресі, пише Центр журналістських розслідувань.

ЦВК заявила, що готова і здатна провести позачергові вибори, але зазначила, що і Президент України, і парламент, і політичні партії, і кандидати в депутати, які братимуть участь у виборах, повинні усвідомлювати відповідальність за легітимність всього виборчого процесу і його результату.

Проте в даному випадку існує ряд питань, які потребують додаткового законодавчого врегулювання.

Закон України «Про вибори народних депутатів України» містить застарілі положення, які не відповідають іншим чинним законам, неврегульовані положення, а також положення без механізму реалізації, серед яких питання встановлення факту проживання, голосування військовослужбовців, які беруть участь у ООС, подання декларацій та інші моменти.

У зв’язку з короткочасністю виборчої кампанії всі процеси будуть вестися в прискореному темпі, що може мати свої наслідки.

«…законодавство про державні закупівлі не враховує швидкоплинності виборчого процесу позачергових виборів, який в даному разі триватиме лише 58 днів. Наголошуємо, що строки і порядок проведення державних закупівель значно перевищують строки виборчого процесу, що може унеможливити проведення процедур щодо: забезпечення виготовлення виборчих бюлетенів; виготовлення та доставку бланків протоколів про підрахунок голосів, актів, та інших документів; транспортування протоколів про підрахунок голосів та іншої виборчої документації від ДВК до ОВК; виготовлення інформаційних плакатів політичних партій; публікацію інформації ЦВК та ОВК в регіональних чи місцевих друкованих ЗМІ, щодо переліку виборчих округів, формування ОВК та ДВК, а також змін у їх складі; реалізацію права агітації в друкованих та електронних ЗМІ за кошти державного бюджету в терміни, визначені законом, – перерахувала складні моменти в виборчій кампанії ЦВК, заявивши, що очікує негайного прийняття відповідних рішень.

Нагадаємо:

  • Новообраний президент Володимир Зеленський заявив, що розпускає Верховну Раду України восьмого скликання. «Я розпускаю Верховну Раду восьмого скликання. Дуже вас прошу прийняти закон про скасування депутатської недоторканності, закон про кримінальну відповідальність за незаконне збагачення, багатостраждальний Виборчий кодекс і зробіть, будь ласка, відкриті списки », – заявив Зеленський. На прийняття зазначених законів новий президент дав два місяці.
  • В «Урядовому кур’єрі» опублікований указ президента Володимира Зеленського про розпуск Верховної Ради і дату призначення виборів до парламенту. Указ набирає чинності з дня його опублікування. З наступного дня після публікації указу президента про розпуск Верховної Ради в Україні стартує виборчий процес.
  • Позачергові вибори до парламенту призначені на 21 липня.