Фейкові “казаки” з херсонської Чулаківки, які пішли на службу до росіян

09 Травня 2024, 13:16

Російські пропагандисти засвітили “казаків” з окупованого села Чулаківка, що на лівобережжі Херсонщини. Чоловіки, вдягнувши папахи та обвішавшись символікою окупантів, відкрито пропагують ідеї “русского міра” та розповсюджують  ворожі наративи. Цікаво, що більшість із них були членами Українського козацтва, але з приходом росіян стали називати себе “казаками” на кшталт російської етнокультурної спільноти, що проживає здебільшого на Дону та Кубані.

Про це повідомляють журналісти “IPC-Південь” з посиланням на російські джерела.

“Атаманом” у цієї ватаги зрадників є місцевий житель Ігор Чернишов. В Українському козацтві він перебував довгі роки, а очільником чулаківської “сотні” став після смерті колишнього її лідера ще до початку повномасштабного вторгнення. Звичайно, цю структуру досить складно назвати сотнею, адже, за словами самих росіян, місцеве “казачєство” складається з 9-10 осіб, частина з яких – жінки пенсійного віку.

Нам не вдалось знайти “Чулаківської сотні “Кінбурнського куреня” Херсонського Коша Українського козацтва”, очільником якої себе вважав Чернишов до окупації в жодному реєстрі, тож, в принципі, вони можуть називатись хоч мотострілецькою дивізією, хоч ескадроном гусарів, але з точки зору українського та й російського законодавства даної організації в принципі не існує.

Чулаківський “атаман” Ігор Чернишов. Фото: російські ЗМІ.

“Зараз казакі (кубанські, терські, кримські) воюють за звільнення нашої держави від укронацистів. Коли ми почали носити тут папахи, на нас люди місцеві дивились, ніби ми несповна розуму. Чесно вам кажу! Адже цю владу, російську владу, багато хто не розумів. І взагалі вважали, що ми тут нічим не займаємось”, – розповідає  так званий “атаман” російським журналістам.

Згідно з фото в соцмережах, основними формами діяльності зрадників з Чулаківки до повномасштабного вторгнення були фарбування та побілка памʼятників, присвячених Другій світовій війні.

Чулаківські казаки у влітку 2021 року.

Ще одним “священним обов’язком” фейкових казаків самі ж вони вважають виховання майбутнього покоління. Для цього  аніматори в папахах відвідують місцеві навчальні заклади й навіть взяли шефство над кількома класами чулаківської школи. Можна лише уявити, чого саме Чернишов та компанія навчають українських дітей.

До речі, про “компанію”…

Ще один “чулаківський козак”, який засвітився у сюжеті російської пропаганди – заступник “атамана”, якого росіяни представили Ігорем Васильовичем. Ми з’ясували, що чоловік на відео – Ігор Томашев. Він довгий час жив в Росії, а його дружина та діти й досі проживають у Санкт-Петербурзі. Томашев є власником місцевої агрофірми “Олена”, що займається сільськогосподарською діяльністю з 1992 року і, схоже, названа на честь його доньки.

Заступник чулаківського “атамана” Ігор Томашев.

Насправді ж Ігор Томашев зовсім нещодавно став “казаком”, а до 2019 року він вважав себе… американським індіанцем. Про це свідчать фото чоловіка, зроблені в Росії. Схоже, Томашев полюбляв одягатись у традиційне вбрання корінного населення Північної Америки та брати участь у всіляких фестивалях реконструкторів. Навіть у російській соцмережі чоловік підписаний як “Ігор Кам’яне Сердце”. Аніматор повернувся до Чулаківки за кілька років до повномасштабного вторгнення та неочікувано зрозумів, що він не “індіанець”, а “казак”.

Ігор ” Кам’яне Сердце” Томашев.

Колишній індіанець виступає у росіян певним експертом з “казачєской” історії. Так, він активно розповідає про методи ведення війни та “геройські” вчинки “дєдов”, один в один копіюючи наративи росіян.

“У Велику Вітчизняну Війну казаки активно використовували шашку, в Першу Світову – піку. Це такий довгий спис”, – розповідає журналістам Томашев, втім, чомусь не зазначаючи, що під час Другої світової донські “казаки” воювали здебільшого на боці Третього Рейху. Та й з Першою світовою справи у “історика” не кращі, адже він забув додати, що після неї почалась Громадянська війна в Росії, в якій казаки підтримали рух “білих”, воюючи з більшовиками, під червоними знаменами яких зараз гордо маршують чулаківські “атамани”.

Звичайно, як і у всіх “супергероїв”, у чулаківських зрадників у папахах є свій “штаб”, на території якого існує навіть мінімузей. Та ось тільки росіяни не мають до нього ніякого відношення, адже це приміщення було передано та обладнане під “козацьку світлицю” ще у 2013 році, про що є відповідна інформація на сайті Херсонської ОДА. Тут Чернишов не став нічого змінювати, залишивши на експонатах українські написи. Втім, після приходу окупантів, “казаки” приліпили фото  російського диктатора Путіна поруч з портретом Богдана Хмельницького.

"Штаб" чулаківських "казаків"

“Штаб” чулаківських “казаків”.

Загалом чулаківські “казаки” зовсім не ті, хто “відважно і доблесно виконують свій обов’язок, як і їхні предки десятки і сотні років тому”, як про це пишуть російські ЗМІ. Чернишов і Томашев – просто аніматори, які використовуються росіянами для просування своїх наративів. Яких саме? На це питання можна відповісти, почитавши коментарі під публікацією про “казаків”. У них російські боти називають чулаківських зрадників “справжніми казаками”, на противагу Українському козацтву, що знаходиться “під владою нацистів”. Тобто місія згаданих зрадників очевидна – перекручування історії України, зокрема часів Війська Запорізького.