Експериментальні пігулки, мобілізація на кладовищах та шлюзи Шредінгера. Підбірка російських фейків про південь України за травень

29 Травня 2024, 13:47

Фотоколаж: "IPC-Південь".

Травень традиційно є чи не «найулюбленішим» місяцем для російських пропагандистів. Саме в цей час вони дістають із запилених шухляд своїх дідів на палицях і згадують старі радянські гасла про «Мир, Труд, Май». Немає ніякого сенсу розповідати про фейки і наративи пропагандистів, повʼязані з «Днем Перемоги», або з «1 травня», адже і без них росіяни цього місяця брехали багато та натхненно. Основними темами були мобілізація в Україні, ситуація навколо ДніпроГЕС, а також «експерименти над дітьми» у Херсонській та Запорізькій областях. Докладніше про ці фейки в нашому матеріалі.

Мобілізація в Україні як тригер для росіян 

Після того, як 18 травня набув чинності новий закон про мобілізацію, хвиля фейків та дезінформації очікувано захлинула підконтрольні росіянам ЗМІ півдня України. І чого тут тільки не писали! Була, наприклад, «перевірена інформація», що в Херсоні співробітники ТЦК виламують двері до квартир у пошуках чоловіків призовного віку та навіть імітують замінування під’їздів, намагаючись таким чином «викурити» ухилянтів з їхніх домівок. Тих, кого вдалося  спіймати, за словами росіян, утримують в одній величезній залізній клітці, а місцевим пенсіонерам нібито платять по 100 доларів США за інформацію про місце знаходження  чоловіків призовного віку.

Заголовки російських ЗМІ про мобілізацію на півдні України.

Аналогічні наративи розповсюджують і проросійські ЗМІ на окупованій частині Запорізької області. Наприклад, на одному з пропагандистських Телеграм-каналів  з’явилася новина про «підкріплення», яке для посилення мобілізаційних заходів нібито відправили на допомогу запорізькому територіальному Центру комплектування.

«Готується наступний хіт – зняття з маршруток водіїв», – пишуть пропагандисти.

Як «доказ» наводять повідомлення, звісно ж анонімне, від 17 травня, нібито надіслане від «підписниці». Під фото одного з блокпостів Запоріжжя підпис: «Дніпропетровська траса забита ТЦКшниками, затор. Заглядають у машини, чоловіків шукають. Це жах якийсь». На Херсонщині росіяни продукували схожі фейки, зазначаючи, що на південь були направлені «ТЦК-мʼясники із Західної України», тобто використовували класичну лякалку про «злих бандерівців».

Згодом заяви про «підсилення» спростували в Запорізькому обласному ТЦК і СП: «Офіційно повідомляємо – це фейк. Джерело – російські пропагандистські ресурси, які намагаються розігнати чергову брехню в рамках своє інформаційно-психологічної операції», – сказано в заяві, опублікованій на офіційній сторінці Запорізького ТЦК у Фейсбук.

Спростування фейку від Запорізького ТЦК.

Пропагандистський  штамп про те, що українців «знімають з автобусів» і одразу ж мобілізовують, народився ще у 2014-2015 роках. Історії про «знайомого, якого зняли з поїзда і відправили в Нацгвардію» агресивно поширювались ботофермами в соцмережах під час проведення Антитерористичної операції, врешті українці «нейтралізували» їх, створивши мем, який за популярністю поступався хіба що історії про «розп’ятого мальчіка в трусіках».

Також показовою можна вважати брехню росіян щодо видачі повісток у Херсоні в поминальну неділю. «Вручення повісток на херсонських кладовищах… Біля цвинтарів у місті чергує поліція, яка не пускає бабусь із букетами квітів, а заразом виписує повістки чоловікам молодше 60 років», – писали росіяни. Однак річ у тім, що всі кладовища в Херсоні цього дня були зачинені для відвідувань рішенням міської військової адміністрації через загрозу обстрілів з лівобережжя Дніпра, але, звичайно, це не завадило росіянам «роздати повістки на цвинтарях».

«Експерименти над дітьми» в Херсоні та Запоріжжі

Скучили за легендарними херсонськими біолабораторіями, в яких американці розробили COVID-19? Давно не чули за вікнами співу птахів, які переносять віруси, що є смертельними «лише для російськомовних»? Тоді наступний фейк саме для вас.

Виявляється, на території Донецької, Луганської, Запорізької та Херсонської областей тривалий час відбувались «експерименти над дітьми», на яких тестували новітні фармацевтичні засоби. У цьому вигаданому злочині Росія  звинувачує не лише «київський режим», але й «закордонні фармацевтичні корпорації».

«Факти такі є. Ми сьогодні їх обговорювали, тому нам необхідно буде надалі зробити звернення від двох палат парламенту для того, щоб ці факти були надбанням, зокрема, і міжнародних організацій», – заявила Інна Святєнко, віцеспікерка Ради Федерації РФ.

Заголовки російських ЗМІ про «експерименти» над українськими дітьми.

При цьому Святєнко не називає жодного конкретного випадку «експериментів над дітьми», які уже обговорюються у парламенті і щодо яких готується якесь звернення до міжнародної спільноти!  Втім, як свідчить практика використання заяложених фейків про американські біолабораторії, «брудну бомбу» і бойових гусей та комарів, якими росіяни лякають навіть із трибуни ООН, дивуватись голослівності заяв політиків РФ не варто.

І все ж є питання: чому «київський режим» проводив випробування саме в цих регіонах, а не, наприклад, в сусідніх Миколаївській чи Одеських областях, Святєнко не повідомляє. Хоча тут все зрозуміло: росіяни намагаються демонізувати українську владу, продукуючи подібні  фейки саме для населення лівобережжя Херсонщини чи окупованих територій Запорізької області. Всі ці «біолабораторії» створюються багатою фантазією російських фахівців з інформаційних війн  з однією метою – дезінформувати українців, що знаходяться в окупації, змусити їх прийняти російську владу через страх того, що після звільнення їхні діти нібито можуть стати піддослідними для фармацевтичних компаній.

Шлюзи Шредінгера та скид води з ДніпроГЕС

Наприкінці травня російські ЗМІ «розродились» черговою сенсацією – українська влада дала наказ спустити воду з каскаду дніпровських ГЕС і відкрила шлюзи на греблі гідроелектростанції в Запоріжжі.

«За нашою інформацією, противник відкрив усі шлюзи на греблі ДніпроГЕС. Відбувається масове скидання води, яке триватиме протягом кількох днів. Великий потоп населеним пунктам прибережної зони Херсонської області не загрожує, проте острови у дельті Дніпра знаходяться у найбільш вірогідній зоні підтоплення», – лякає окупаційний «губернатор» Херсонщини Володимир Сальдо, а російські медіа рознесли цю інформацію як доконаний факт. Одразу з’явились версії, що українці намагаються «попередити російський наступ на Херсон», затопити пониззя Дніпра чи зірвати російський десант і таке інше.

Дехто з колаборантів навіть зрадів «відкриттю шлюзів». Наприклад, гауляйтер Нової Каховки Віталій Гура впевнено констатував, що вода невпинно прибуває у Каховське водосховище і її має вистачити навіть для того, щоб наповнити Північнокримський канал. Таким чином Гура сподівався врятувати провальний сільськогосподарський сезон на лівобережжі Херсонщини, яке потерпає від посухи.

Публікації росіян про шлюзи ДніпроГЕС.

Свято всім зіпсував запорізький колаборант Володимир Рогов. Він спростував слова своїх колег-зрадників, зазначивши, що ніхто ніяких шлюзів не відкривав, а інформацію Сальдо назвав «неточністю». Виявляється, відкритими на греблі ДніпроГЕС є лише шандори, що були пошкоджені внаслідок ракетного удару росіян 22 березня 2024 року, але ніякого впливу на рівень води вони не мають.

Цікаво, що Сальдо так і не видалив свої публікації після такого «ляпасу» від Рогова. Тобто шлюзи ДніпроГЕС одночасно знаходяться в кількох інформаційних реальностях: вони і відкриті, й закриті одночасно.

«Відродження» крадених аграрних активів

До створення фейків щодо окупованих територій Запорізької області росіяни активно залучають також «іноземних журналістів». Як повідомив гауляйтер регіону Євген Балицький, на Запоріжжі побували представники закордонних медіа з Туреччини, Болгарії, Австралії та Південної Африки.

Звичайно, всі ці «іноземці» вже або довгий час живуть в Росії, або спонсоруються російськими фондами, тому їхні публікації вийшли з повним дотриманням російських наративів. Наприклад, Окай Депрем, який у 2017 році став «громадянином ДНР», опублікував статтю в турецькому виданні «DikGazete» із промовистою назвою: «Росія відновлює спустошене Україною сільське господарство в Запорізькій області!».

Окай Депрем, «іноземний журналіст».

На сайті цього видання всі публікації, що стосуються України, чітко ретранслюють кремлівські наративи. Автор матеріалу про окуповану частину Запоріжчини Окай Депрем з 2014 по 2023 рік жив на окупованій частині Донеччини і є співавтором книги «Володимир Володимирович Путін: лідер, який поставив Росію на ноги».

Цього разу кремлівський пропагандист у статті особливо відзначив роботу російського підприємства «Государственный зерновой оператор» («ГЗО»), створеного на ТОТ спеціально для організації незаконного вивезення збіжжя та іншої сільськогосподарської продукції.

«Підприємство йде шляхом налагодження продовольчої безпеки практично всього півдня Росії після того, як іноземні власники покинули орні землі», – пише Депрем, поширюючи російське виправдання експропріації аграрних активів українців.

До структури підприємства окупанти завели крадені у законних власників елеватори, майно стивідорних компаній та хлібозаводи. За цю діяльність «Государственный зерновой оператор» та його керівник потрапили під санкції США, Великої Британії  та України.

Насправді ж до «ГЗО» є питання не тільки у аграріїв, які змушені працювати з цим підприємством і продавати урожай за безцінь, а вже й у самих окупантів. Нещодавно Балицький повідомив, що на підприємстві проводиться службова перевірка через систематичні порушення зобов’язань перед фермерами, а «курирующий зампредседателя правительства» (ймовірно, Свєтлана Шевченко) відсторонений.