Виконував обов’язки конвоїра у катівні під час окупації Херсона: заочно судитимуть військовослужбовця РФ

23 Квітня 2024, 12:15

Фото: Поліція Херсонської області.

На Херсонщині судитимуть військовослужбовця РФ, який катував цивільних осіб. Слідчі обласного главку поліції зібрали достатньо доказів причетності фігуранта до низки воєнних злочинів. Нині досудове розслідування завершене та обвинувальний акт скерований на розгляд суду. Окупанту загрожує довічне позбавлення волі.

Злочинцем є 20-річний громадянин Росії – військовослужбовець 50-ої окремої бригади оперативного призначення федеральної служби військ національної гвардії РФ. Під час тимчасової окупації Херсона він виконував обов’язки конвоїра у створеній російськими загарбниками катівні.
Правоохоронці з’ясували, що 20-річний військовослужбовець нацгвардії рф під час перебування в окупованому Херсоні за наказом свого керівництва виконував функції конвойного у катівні, яку окупанти створили у будівлі захопленого ізолятора тимчасового тримання. При цьому росіянин під час виконання своїх обов’язків не лише забезпечував нелегальне ув’язнення цивільних осіб, а й вчиняв із останніми нелюдяне поводження.
Поліцейські встановили чотирьох цивільних херсонців, яких у різні періоди під час окупації незаконно ув’язнювали в катівні. Чоловіків обмежували в їжі та воді. Також їм не надавали предметів гігієни або можливості прийняти душ та тримали у виснажливих для людського організму антисанітарних умовах, непридатних для тривалого перебування людини.
Незаконно утримуваних у камерах ув’язнення херсонців охороняв фігурант. Також він здійснював конвоювання затриманих на допити. При цьому російський нацгвардієць під час супроводження потерпілих застосовував до них психологічне та фізичне насильство. У кабінетах для допитів у мирних жителів окупанти із застосуванням тортур та катувань намагалися вибити зізнання щодо причетності до співпраці із ЗСУ або дізнатися інформацію про учасників територіальної оборони та інших проукраїнськи налаштованих мешканців міста. Після повернення ув’язнених до камер утримання фігурант жодного разу не вжив заходів для надання постраждалим медичної допомоги.
Крім цього, в ніч із 17 на 18 червня 2022 року конвоїр разом із кількома іншими військовими РФ увійшли до однієї з камер. Окупанти почали жорстоко бити 42-річного херсонця, а фігурант у цей час наглядав за катуванням та спостерігав за двома іншими утримуваними, щоб вони не здійснили можливого нападу або втечі. Внаслідок спричинених чисельних ударів по голові та тілу потерпілий чоловік отримав травми, несумісні із життям.
Злочинні дії 20-річного росіянина слідчі кваліфікували за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 438, ч. 2 ст. 28, ч. 5 ст. 27, ч. 2 ст. 438 Кримінального кодексу України – пособництво у жорстокому поводженні з цивільним населенням, поєднаному з умисним вбивством, вчинене за попередньою змовою групою осіб, та жорстоке поводження з цивільним населенням та інші порушення законів та звичаїв війни.
Фігуранту заочно було повідомлено про підозру. Російському нацгвардійцю загрожує позбавлення волі на строк від 10 до 15 років або довічне позбавлення волі.