Через обстріли росіян головна насосна станція Каховського магістрального каналу повністю затоплена

17 Квітня 2023, 17:20

Фото: відкриті джерела.

Внаслідок злочинних дій російських окупантів головна насосна станція управління Головного Каховського магістрального каналу (далі – ГНС УГКМК) повністю затоплена. Наразі загарбники відновили в ній подачу електроенергії і намагаються відкачати воду. Однак на відновлення роботи станції може піти не один рік.

Про це повідомляє “Центр журналістських розслідувань”.

Нині ГНС УГКМК повністю затоплена до рівня води в Каховському водосховищі. Усі підземні приміщення на глибині 16 метрів з системою вентиляції, дренажними насосами, десятьма основними насосними агрегатами, два з яких разом із електродвигунами, ліфтові шахти опинились у воді. Скоріш за все, вийшла з ладу й частина електродвигунів, що розташовані вище рівня води в будівлі головної насосної станції: майже п’ять місяців у приміщенні спостерігається висока вологість, яка негативно впливає на їхню працездатність.

«Окупанти відчайдушно намагаються відновити роботу насосної станції. Для цього вони завезли якихось «спеціалістів» з Росії, поновили подачу електроенергії, але співробітників УГКМК туди не підпускають. Навіть якщо їм вдасться запустити насоси для відкачки води, то, судячи з її обсягів, на це у них піде не менше 40 діб безперервної роботи. Але, скоріш за все, все затоплене обладнання доведеться капітально ремонтувати і замінювати. До того ж, росіяни встигли знищити шафи управління і «з м’ясом» повиривали з них кабелі. На відновлення всього цього піде точно не один рік», – розповіли джерела “Центру журналістських розслідувань”.

За їхніми словами, обладнання для ГНС УГКМК можливо замовити на Уральському гідромеханічному заводі. Однак на виготовлення спеціалізованих насосних агрегатів піде багато часу. А їх встановлення теж займе не один місяць. Раніше для ремонту агрегатів залучали спеціалістів із Запорізької області.

Затоплення ГНС УГКМК спричинили постійні російські обстріли. Наприкінці листопада 2022 року окупанти пошкодили герметизацію ГНС каналу, після чого почалось її затоплення, спочатку ґрунтовими водами. ГНС збудована таким чином, що її машинна зала з основними насосними агрегатами, частиною електродвигунів, дренажними насосами та системою вентиляції розташована нижче рівня води. Така конструкція, на відміну від Північно-Кримського каналу, дозволяє заповнювати русло Каховського магканалу навіть при критично низькому рівні води у Каховському водосховищі.

Зараз російські окупанти продовжують грабувати об’єкт. Так, минулого тижня вони вивозили звідти в невідомому напрямку транспорт. Допомагали їм у цьому місцеві колаборанти – ексначальник Басейнового управління водних ресурсів Нижнього Дніпра Ігор Андрієнко і начальник головної насосної станції Сірогозької зрошувальної системи Володимир Кірюшин. Дії окупантів вказують на те, що вони навряд чи мають бажання відновити роботу Каховського магістрального каналу.

Як повідомлялось раніше, самі ж російські окупанти не можуть відновити роботу Каховського магістрального каналу. Натомість пропонують подавати воду на Херсонщину і Запоріжжя за допомогою свердловин.