Скасування ВЕЗ «Крим»: кримчани зможуть завершити процес спадкування за українськими законами

26 Листопада 2021, 04:42

Мешканці тимчасово окупованого Криму зможуть завершити спадкові справи, які були відкриті до початку окупації. Таку можливість їм надає закон про скасування вільної економічної зони «Крим», який набув чинності 21 листопада.

“Із початком окупації чимало кримчан не змогли завершити процес успадкування в Криму, адже нотаріуси, які оформлювали документи по цих справах, або припинили роботу в Криму взагалі, або продовжили діяльність в межах правового поля держави-окупанта. Порядок передачі таких справ нотаріусам на підконтрольній території України не було врегульовано. Тому кримчани не змогли завершити оформлення спадщини за українським законодавством. Відтепер цю проблему усунуто”, – зазначили в організації КримSOS.

Закон містить зміни до закону України «Про нотаріат» (Ч.3 ст. 131). Відповідно до них, нотаріусам на підконтрольній Уряду України території дозволено працювати над завершенням спадкових справ мешканців АРК і Севастополя.

«Ці зміни є важливими, але вже не настільки актуальними як на початку окупації. Протягом перших 2 років окупації до нашої організації зверталися для отримання роз’яснень, як закінчити оформлення документів у нотаріуса. Але порядку передачі спадкових справ між нотаріусами на той час не було. Проблема у тому, що нотаріус може працювати тільки в одному нотаріальному окрузі та не може вести справи нотаріусів з інших округів. Тому до внесення цих змін нотаріус на підконтрольній території не мав повноважень вести справи нотаріуса з іншого округу. Зміни до закону знімуть такі обмеження для ведення спадкових справ, які були розпочаті до тимчасової окупації та не були завершені», — прокоментувала зміни до закону “Про нотаріат” заступниця голови правління КримSOS Ольга Куришко.

Як повідомлялось, із набуттям чинності закону про скасування вільної економічної зони «Крим» 21 листопада, запрацювали зміни до Закону України «Про безоплатну правову допомогу». Ці зміни надають мешканцям тимчасово окупованого Криму доступ до безоплатної вторинної правової допомоги. Це юридична допомога, що надається для захисту прав людини в суді за рахунок Державного бюджету України.

Подробиці про те, чому закон про ВЕЗ «Крим» мав бути скасований, як відновити права кримчан, ним порушені, та якими мають бути економчні відносини з окупованим Кримом, читайте у матеріалах Центру журналістських розслідувань: 

«ВЕЗ «Крим»: чи перегорнемо сторінку»

«Скасування ВЕЗ «Крим». Що натомість?» 

«Без ВЕЗ: Особливості економічних відносин з окупованих Кримом».

Нагадаємо:

  • 21 листопада 2021 року втратив чинність закон «Про створення вільної економічної зони «Крим» та про особливості здійснення економічної діяльності на тимчасово окупованій території України» який Верховна Рада ухвалила 1 липня. Він дозволяв роботу українського бізнесу в окупованому Криму, що суперечило режиму санкцій США і ЄС, введених у відповідь на спробу Росії приєднати український півострів, та дискримінував громадян України в Криму, наділивши їх статусом нерезидентів.