Вибори на Херсонщині: ОПОРА виявила ознаки непрямого підкупу виборців під час концерту з одним із кандидатів

27 Вересня 2021, 21:55

У Херсонській області від імені кандидата у народні депутати по округу №184 від Партії Ігоря Колихаєва “Нам тут жити” Геннадія Лагути у селищі Нововоронцовка провели святковий концерт, під час якого серед мешканців розіграли електронну техніку. ОПОРА звернула увагу на неприпустимості поєднання агітації з безкоштовною роздачею подарунків, що може мати ознаки непрямого підкупу виборців.

Про це повідомили в громадянскій мережі ОПОРА.

“У цій ситуації є всі підставі стверджувати, що відбувся саме агітаційний захід за кандидата: на сцені наявна символіка партії, яка висувала вказаного кандидата та містить банер з його зображенням, сам захід анонсувався він тартії та кандидата, більше того сам кандидат виступив на цьому заході. Поряд з цим на заході відбулися розіграш та вручення призів, що є неприпустимим. Незважаючи на те, за рахунок чиїх коштів відбувалося таке вручення – чи благодійного фонду, чи політичної партії чи кандидата, саме поєднання агітації (в тому числі і згадування імені кандидата) з такою безкоштовною роздачею подарунків може мати ознаки непрямого підкупу виборців (частина 14 статті 74 Закону України “Про вибори народних депутатів України”)”, – прокоментувала радниця з юридичних питань громадянської мережі ОПОРА Тетяна Юзвяк.

Вона наголосила, що остаточну правову оцінку таким діям можуть надати лише суди, проте закликала кандидатів та партії використовувати лише законні методи агітації та при здійсненні агітації утримуватися від будь-якої роздачі товарів, за винятком дозволених законом товарів з партійною символікою з дозволеною максимальною вартістю у 180 грн.

За інформацією спостерігачів ОПОРИ, на своїй сторінці у Facebook Благодійний Фонд імені Ігоря Колихаєва анонсував зазначену подію так: “Партія Ігоря Колихаєва “Нам тут жити” та Геннадій Лагута запрошують мешканців селища Нововоронцовка на святковий концерт”. В анонсі також повідомлялось про розіграш призів, безкоштовні атракціони для дітей, виступи ілюзіоніста Дмитра Смаги, кавер бенда Up&Up, театру вогню Фенікс та Dj Flame Host.

Захід відбувався на стадіоні “Колос”, де встановили сцену з зображенням Геннадія Лагути та символікою Партії Ігоря Колихаєва “Нам тут жити”. Ведучий неодноразово наголошував, що для участі у розіграші призів необхідно було зареєструватись у білому наметі з символікою партії.

Перед присутніми також виступив і сам Геннадій Лагута, якого представили, як кандидата у народні депутати по округу №184.
Під час концерту за допомогою лотереї мешканцям вручили павербанк, смарт-годинник та плазмовий телевізор. Разом з призами учасникам вручали пакети з іменем Геннадія Лагути.

Як повідомлялось, спостерігачі громадянської мережі ОПОРА виявили білборд без вихідних даних зі згадкою імені голови ОДА та кандидата у народні депутати по округу №184 Сергія Козиря.

Раніше спостерігачі ОПОРИ зафіксували декілька білбордів від різних кандидатів у народні депутати по округу №184 без вихідних даних і подали заяви до поліції.

Нагадаємо, 31 жовтня 2021 року відбудуться проміжні вибори народних депутатів у двох виборчих округах: № 184 (м. Нова Каховка, Херсонська область) та № 197 (м. Золотоноша, Черкаська область). Вибори призначені у зв’язку з тим, що народний депутат Ігор Колихаєв за результатами місцевих виборів 2020 року став міським головою міста Херсон, а народний депутат Олександр Скічко був призначений головою Черкаської ОДА.

Згідно календарного плану, який затвердила ЦВК, претенденти на мандат можуть подавати документи до ЦВК для реєстрації кандидатом у народні депутати з 1 по 30 вересня включно.

Відповідно до частини 14  статті 74 Закону України “Про вибори народних депутатів України” забороняється проводити передвиборну агітацію, що супроводжується наданням виборцям, закладам, установам, організаціям коштів або безоплатно чи на пільгових умовах товарів (крім товарів, що містять візуальні зображення назви, символіки, прапора партії, за умови, що вартість таких товарів не перевищує три відсотки розміру мінімальної заробітної плати), послуг, робіт, цінних паперів, кредитів, лотерейних білетів, інших матеріальних цінностей. Така передвиборна агітація або надання виборцям, закладам, установам, організаціям коштів або безоплатно чи на пільгових умовах товарів, послуг, робіт, цінних паперів, кредитів, лотерейних білетів, інших матеріальних цінностей, що супроводжується закликами або пропозиціями голосувати за або не голосувати за певну партію чи кандидата у депутати або згадуванням назви партії чи імені кандидата, є непрямим підкупом виборців.

Згідно з частиною 3 статті 160 КК України є кримінально караним надання виборцям, учасникам референдуму, юридичним особам неправомірної вигоди, що супроводжується передвиборною агітацією або агітацією з референдуму, згадуванням імені кандидата, назви політичної партії, яка висунула кандидата на відповідних виборах, або використанням зображення кандидата, символіки політичної партії, яка висунула кандидата на відповідних виборах. У цій статті під неправомірною вигодою слід розуміти продукти харчування, спиртні напої та тютюнові вироби, незалежно від їх вартості, а також грошові кошти, товари (крім матеріалів агітації, визначених законом), послуги, роботи, пільги, переваги, подарункові сертифікати, цінні папери, кредити, лотерейні білети, інші матеріальні та нематеріальні активи, вартість яких перевищує 0,06 неоподатковуваного мінімуму доходів громадян (68,1 грн), які на безоплатних або на інших пільгових умовах пропонуються, обіцяються, надаються кандидатам, виборцям, учасникам референдуму або членам виборчої комісії, комісії з референдуму чи отримуються зазначеними особами.