Прокуратура АРК отримала дозвіл на заочне розслідування щодо «суддів» «Верховного суду Криму» за незаконне засудження Чийгоза

08 Липня 2021, 19:03

Прокуратура АРК отримала дозвіл на заочне розслідування щодо «суддів» «Верховного суду Криму». Як стало відомо Центру журналістських розслідувань, це: Віктор Зіньків, Ігор Крючков і Олексій Козирєв,, які у 2017 році засудили заступника голови Меджлісу кримськотатарського народу Ахтема Чийгоза до 8 років позбавлення волі із відбуванням у колонії суворого режиму.

«Голосіївський районний суд м. Києва задовольнив клопотання прокуратури автономії та надав дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування (in absentia) відносно трьох «суддів» незаконно створеного «Верховного суду Республіки Крим», які причетні до протиправного засудження одного з керівників Меджлісу кримськотатарського народу», — йдеться у повідомленні прокуратури АРК і Севастополя.

Дії підозрюваних кваліфіковано за частиною 1 статті 438 Кримінального кодексу України (порушення законів та звичаїв війни).

Слідством встановлено, що вказані «судді», порушуючи низку норм міжнародного гуманітарного права, зокрема, вимог IV Женевської Конвенції про захист цивільного населення під час війни 1949 року, незаконно застосовували законодавство РФ при кваліфікації подій, які також відбувалися до встановлення ефективного контролю Російської Федерації над територією півострова. У результаті цього Ахтем Чийгоз, заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу отримав 8 років позбавлення волі за нібито організацію масових безпорядків під будівлею ВР АР Крим 26 лютого 2014 року.

Прокуратура Автономної Республіки Крим та Севастополя скерувала до суду обвинувальний акт стосовно колишнього судді Київського райсуду Сімферополя Дениса Діденка, який після окупації Криму перейшов на службу до Росії та причетний до переслідування заступника голови Меджлісу кримськотатарського народу Ахтема Чийгоза у так званій «справі 26 лютого».

Нагадаємо:

  • 26 лютого 2014 року біля кримського парламенту відбулися два мітинги – за збереження територіальної цілісності України, організований Меджлісом кримськотатарського народу, і сепаратистський мітинг прихильників «Русского единства». Організаторами заходів виступили голова Меджлісу Рефат Чубаров і лідер «Русского единства» Сергій Аксенов. Тоді в результаті тисняви і сутичок двоє людей загинули.
  • 29 січня 2015 року слідчий комітет Росії порушив за цим фактом кримінальну справу. Російськими силовиками в окупованому Криму був затриманий заступник голови Меджлісу Ахтем Чийгоз за підозрою «в організації і участі в масових заворушеннях 26 лютого 2014 року». 15 квітня по цій же «справі» був заарештований Алі Асанов, 7 травня в селі Грушівка під Судаком – Мустафа Дегерменджі.
  • 11 вересня 2017 року «Верховний суд Республіки Крим» засудив заступника голови Меджлісу Ахтема Чийгоза до 8 років позбавлення волі в колонії загального режиму. Його обвинуватили в «організації масових заворушень» під час мітингу біля Верховної Ради АРК за територіальну цілісність України 26 лютого 2014 року, напередодні окупації Криму Росією.