Мінреінтеграції розробило законопроєкт про перехідний період, який уніфіковує підходи до окупованих Донбасу та Криму

02 Січня 2021, 09:42

Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій завершило розробку проєкту закону «Про державну політику перехідного періоду», який передбачає уніфікацію підходів у законодавстві щодо тимчасово окупованих територій Донбасу та Криму, а також запровадження елементів перехідного правосуддя та закріплення за РФ статусу держави-агресора, держави-окупанта.

Як повідомляє Центр журналістських розслідувань з посиланням на Мінреінтеграції, документ направлений на розгляд для надання пропозицій центральним органам виконавчої влади, державним службам та фондам, місцевим органам влади, науковцям, міжнародним організаціям, громадським організаціям, експертному середовищу, судовим органам, прокуратурі, органам військового управління, представництву Президента України в АРК та іншим.

Зокрема проєкт закону «Про державну політику перехідного періоду» передбачає:

– уніфікацію підходів щодо тимчасово окупованих територій (ТОТ) у Донецькій і Луганській областях та в Криму;

– інкорпорацію інших законів та приведення до спільного знаменника всього законодавства України, що стосується ТОТ;

– запровадження елементів перехідного правосуддя;

– окреслення засад відновлення діяльності органів правосуддя на деокупованих територіях;

– розв’язання питання підслідності кримінальних правопорушень, вчинених на тимчасово окупованих територіях;

– встановлення інституту конвалідації (узаконення – ред.) правочинів, що були вчинені на ТОТ, процедури підтвердження фактів народження, смерті, укладання та розірвання шлюбу, а також визнання здобутих компетентностей та освітніх кваліфікацій;

– формування кадрових резервів державних службовців та поліцейських для роботи на деокупованих територіях;

– створення тимчасових адміністрацій до проведення виборів місцевого самоврядування;

– закріплення соціальних гарантій для мешканців тимчасово окупованих територій.

Також законопроєктом пропонується визначення термінології, яка має бути єдиною для всього законодавства. Це як нові, так і вдосконалені терміни: окупаційні сили та окупаційні адміністрації РФ, політико-дипломатичні та санкційні заходи, територіальні громади на лінії розмежування, тимчасова окупація, деокупація, деокуповані території, реінтеграція деокупованих територій, сталий мир, території пріоритетного розвитку тощо.

Крім цього, пропонується принципово нове визначення держави-агресора, держави-окупанта, і цей статус на рівні закону закріплюється за Російською Федерацією.

Законопроєкт, серед іншого, визначає загальні засади відповідальності, амністії та люстрації за дії під час тимчасової окупації територій України.

«Наша мета – мирна та безпечна реінтеграція наших територій, і передусім – реінтеграція наших громадян до України та українського суспільства. Головним завданням перехідного періоду і мирної реінтеграції є відновлення довіри між людьми. І найкращий спосіб відновлення цієї довіри – це активна робота органів місцевого самоврядування, мерів, депутатів місцевих рад, це гарантія щодо відновлення порушених окупантом прав людей – прав на своє майно, на справедливість, на правду. Коли ми говоримо про державну політику перехідного періоду, це не тільки перехідне правосуддя, а й багато інших речей. Сигнал цього документу в тому, що люди, які на сьогодні знаходяться на тимчасово окупованих територіях, є заручниками окупаційного режиму, який забезпечується Російською Федерацією, їм не потрібно боятись власної країни», – наголосив віцепрем‘єр-міністр – міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Олексій Резніков.

Нагадаємо:

  • В серпні 2019 року Офіс президента повідомив, що для відновлення миру і нормального життя на окупованих територіях Криму и Донбасу, усунення порушень прав українських громадян, притягнення до відповідальності за скоєні злочини, відшкодування збитків буде підготовлена концепція перехідного правосуддя, імплементовані норми і принципи міжнародного гуманітарного та міжнародного кримінального права.
  • Україна хоче використати досвід Хорватії у сфері деокупації та реінтеграції окупованих територій при формуванні державної політики деокупації та реінтеграції тимчасово окупованих територій Донбасу і Криму.