Роковини Депортації кримськотатарського народу у Генічеську (відео)

18 Травня 2020, 17:13

на заходах 18 травня в місті Генічеськ

«Ми завжди проводили такі заходи в Генічеському районі, і цей рік не став вийнятком». Так голова Херсонського регіонального меджлісу кримських татар Ленур Люманов прокоментував необхідність проведення меморіальних заходів, присвячених роковинам Депортації кримськотатарського народу з Криму, навіть в умовах пандемії коронавірусу та карантинних обмежень.

Зранку в прикордонному з Кримом районі провели масовий автопробіг, який завершився в центрі Генічеська, де присутні прочитали дуа за загиблими. Опівдні учасники заходу вшанували пам’ять загиблих хвилиною мовчання та гудками клаксонів.

Учасник автопробігу кримчанин Енвер Веліляєв, який виїхав з півострова та воював на Сході України, в інтерв’ю сайту ІРС-Генічеськ згадував, як кожного року брав участь у жалобних акціях в Криму, їздив з Бахчисарая на загальнокримський мітинг у Сімферополі, та порівняв події 1944 року з подіями 2014-го.

«Поки наш Крим не окупували вороги з Російської Федерації, ми щорічно збиралися спочатку у своїх містах, потім колонами приїжджали до столиці Криму Сімферополя, так було завжди. Шостий рік окупації, ми цей день ніколи не забуваємо, сумуємо. Те, що пережив наш народ – зараз йде те ж саме, тому ми тут зібралися, ми єдині», – наголосив ветеран батальйону «Айдар» Енвер Веліляєв.

https://youtu.be/VkzfakWZFIk

Як повідомлялося, у травні в Генічеському районі Херсонщини проводять серію заходів, присвячених річниці Депортації кримськотатарського народу з Криму. Умови карантину внесли свої корективи у традиційні заходи, більшість з яких тепер відбувається в онлайн-режимі.

В Україні та в окупованому Криму вшановують пам’ять жертв геноциду кримськотатарського народу. У цьому році 18 травня меморіальні заходи до 76-ої річниці Депортації, проходять в умовах пандемії коронавірусу, що змусило організаторів значно змінити план їх проведення. Вшанування пам’яті жертв депортації також відбудеться в країнах, де живуть великі діаспори кримських татар.

Відповідний план меморіальних заходів розробив Меджліс кримськотатарського народу.

Зокрема, 18 травня в населених пунктах окупованого Криму має відбутись покладання квітів до пам’ятників, пам’ятних каменів і пам’ятних знаків, встановлених на вшанування пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу та вчинення ДУА (молебну). Через пандемію покладати квіти Меджліс рекомендує невеликим групами по 3-5 чоловік із засобами індивідуального захисту.

Крім того, Меджліс закликав співвітчизників на півострові піднімати над житловими будинками та на флагштоках, а також встановлювати на балконах квартир кримськотатарські національні прапори, обрамлених чорною жалобною стрічкою.

Як повідомляє представництво президента України в Автономній Республіці Крим, 18 травня на вшанування пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу, у ніч з 17 на 18 травня, о 00:01, на будівлі Офісу президента України була продемонстрована через світлову проєкцію відео-інсталяція, щоб нагадати всім про злочини проти кримськотатарського народу радянської влади 76 тому і злочини, які сьогодні вчиняє РФ у тимчасово окупованому Криму.

Також, 18 травня інсталяція проєктуватиметься з наставанням темного часу доби – орієнтовно з 21:00. Окрім того, інсталяцію покажуть на будівлі Кабінету Міністрів України 18, 19 та 20 травня, так само орієнтовно о 21:00.

Крім того, за інформацією представництва президента в АРК, 18 травня в рамках освітнього проєкту «Всеукраїнська школа онлайн» для учнів 7- 11 класів відбудеться урок, присвячений депортації кримськотатарського народу.

Про виселення з Криму родин кримських татар у 1944 році учням розкажуть заступниця постійного представника президента України в АР Крим Таміла Ташева, український режисер та сценарист Наріман Алієв, співачка Джамала, головний редактор інформресурсу Українська правда Севгіль Мусаєвa.

Нагадаємо:

  • Щорічно 18 травня в Україні традиційно проходять меморіальні заходи, присвячені пам’яті жертв депортації кримськотатарського народу. В цей день згадують трагічні події 1944 року, коли корінний народ Криму – кримських татар – вислали за межі півострова в Середню Азію і віддалені райони Росії. Всього було депортовано понад 180 тисяч осіб. В дорозі і в перші роки в місцях депортації від голоду і хвороб загинули 46% кримських татар.
  • У Криму щорічно з нагоди річниці Дня депортації проходили масові заходи, в тому числі траурний мітинг в центрі кримської столиці. Але після анексії півострова Росією в березні 2014 року, проведення подібних акцій в центрі Сімферополя заборонили.