Валентина Сиваченко отримала реальний вирок у п’ять років і сім місяців позбавлення волі за проведення незаконного референдуму в селі Вірівка Бериславського району Херсонщини. Жінка визнала в суді свою вину лише частково, пояснюючи, що вона потребувала грошей на лікування хворої матері. Влітку 2023 року її арештували.
Про це повідомляє Центр журналістських розслідувань з посиланням на обвинувальний вирок Великоолександрівського районного суду від 26 вересня 2024 року.
Суд встановив, що громадянка України Сиваченко Валентина Михайлівна, уродженка станиці Анастасіївська Краснодарського краю РФ, у вересні 2022 року добровільно погодилась проводити незаконний референдум з «приєднання» Херсонської області до РФ. Вона стала членкинею так званої дільничної виборчої комісії №807 і обходила будинки жителів села Вірівка Тягинської сільської громади Бериславського району.
Обвинувачена в суді свою вину визнала частково. За її словами, вона була вимушена піти на співпрацю з ворогом нібито заради допомоги важкохворої матері. Окупанти їй, дійсно, як свідчать матеріали справи, заплатили – 50 тисяч російських рублів.
Вісім свідків у суді підтвердили участь Валентини Сиваченко в проведенні окупаційного референдуму. За їхніми словами, обвинувачена наполягала на голосуванні і навіть погрожувала тим, хто не візьме бюлетень і не поставить галочку. Свідки додали, що були налякані, бо обвинувачену на «референдумі» супроводжували озброєні автоматами російські військові.
Водночас свідки підтвердили, що все село знало про хвору матір Валентини Сиваченко. Однак суд зауважив, що обвинувачена мала можливість дати собі раду з цією бідою, не порушуючи Закон України і не йдучи на співпрацю з ворогом. До того ж, у матеріалах справи відсутні жодні докази, що жінка зверталася до представників влади, медичних установ або будь-яких інших організацій для отримання допомоги у догляді чи лікуванні хворої матері, що б свідчило про реальність її безвихідної ситуації.
Прокурор на суді просив призначити Валентині Сиваченко покарання у виді позбавлення волі на сім років, без конфіскації майна.
Суд визнав Сиваченко винною в колабораційній діяльності за ч. 5 ст. 111-1 КК України. Вирок – позбавлення волі строком на п’ять років сім місяців без конфіскації майна. У строк відбування покарання зарахують термін її попереднього ув’язнення з 1 серпня 2023 року.
Суд також скасував раніше накладений арешт на житловий будинок обвинуваченої. Додатково суд заборонив Валентині Сиваченко обіймати посади в органах влади і займатися діяльністю, пов’язаною з виборчим процесом та процесом референдуму протягом десять років.
Вирок суду ще не набрав законної сили.
Раніше повідомлялось, що Володимира Дрозда, колишнього співробітника Басейнового управління водних ресурсів нижнього Дніпра, судитимуть за колабораціонізм.