16 вересня 2024 року завершився 26-й театральний фестиваль “Мельпомена Таврії”, який до 2022-го традиційно проходив у Херсоні. Цього року з огляду на безпекову ситуацію його вистави відбувались здебільшого в Києві та Миколаєві, тому дійство назвали “символічно херсонським”. Однак кошти на проведення символічної “Мельпомени” були витрачені реальні. Замовником був Херсонський обласний академічний музично-драматичний театр ім. М. Куліша. Як повідомив в інтерв’ю Суспільному гендиректор театру і президент фестивалю Олександр Книга, “Мельпомену Таврії” фінансово підтримало Агентство США з міжнародного розвитку (USAID).
Послуги з організації фестивалю надавали п’ять фізосіб-підприємців. Серед них – Вʼячеслав Вандрашек, колишній адміністратор Херсонського театру, який після окупації виїхав з Херсонщини і деякий час очолював театр у Кропивницькому. “ІРС-Південь” відслідкував закупівлі, дані про які були оприлюднені на платформі Прозорро без проведення торгів.
ФОП Вандрашек Вʼячеслав Павлович отримав підряд на 20 тисяч гривень за послуги в організації фестивалю. В минулому цей підприємець був головним адміністратором Херсонського обласного академічного музично-драматичного театру ім. М. Куліша і пробував себе в політиці – у 2012 році невдало балотувався в депутати ВРУ по 183 округу від проросійської партії “Союз”.
Після окупації Херсона В’ячеслав Вандрашек виїхав на вільну територію і в грудні 2022 року отримав посаду директора театру імені Марка Кропивницького. У вересні 2023-го Вандрашека звільнили, з чим він не погодився й досі намагається повернутися на керівну посаду через суд. Тож, звісно, цього підприємця можна назвати “своєю людиною” в Херсонському театрі імені М. Куліша. Закупівлю проводили без застосування тендерної процедури, тож херсонські театрали просто вирішили, що отримати гроші за організацію “символічного фестивалю” має їхній колишній адміністратор.
Ще 20 тисяч гривень за послуги з організації “Мельпомени Таврії” отримала ФОП Флекман Катерина Олегівна з Києва. За персональними даними, це може бути психологиня і письменниця Катерина Флекман, авторка книги «Ти вивезеш. Інструкція з любові до себе». Які саме послуги вона надала театру ім. Куліша для організації фестивалю, не відомо – закупівля велась без використання електронної системи, тож ніяких документів немає. Зазначимо також, що ця закупівля була першою в тендерній історії ФОП Флекман.
Митинська Наталія Василівна із Херсона як фізособа-підприємець отримала 15 тисяч гривень за комунікацію з учасниками та партнерами фестивалю, а також своєчасне інформування учасників фестивалю про можливі зміни програми. Випадок цікавий: за даними аналітичної системи YouControl, ФОП Митинська, яка має індивідуальний податковий номер 2889901948, вказаний в даних закупівлі на платформі Прозорро, припинила свою підприємницьку діяльність понад 10 років тому! Нам вдалося зв’язатись з пані Митинською і вона визнала, що отримала гроші за участь в організації фестивалю, щоправда, не на свій ФОП. На питання, як саме з нею розрахувався театр Куліша, жінка відповісти відмовилась, відправивши нас на самих театралів.
Задля отримання додаткової інформації, наші кореспонденти зателефонували за контактним номером замовника, вказаним у закупівлі, але він виявився недійсним.
Пономарьова Валентина Василівна зареєстрована як фізособа-підприємець у селищі Антонівка, що поблизу Херсона, з основним видом КВЕД “індивідуальна мистецька діяльність”, а серед інших – інформаційні послуги, реклама, фотографія, кіновиробництво, розслідування, виставки тощо. Попри це, вона отримала від театру імені М. Куліша 15 тисяч гривень за послуги з логістики та технічного забезпечення, організації транспортування, монтажу та демонтажу обладнання.
За е-адресою Пономарьової tinasenstina@gmail.com, вказаній в реєстраційних даних ФОП, вдалося ідентифікувати підприємицю – Валентина Пономарьова є журналісткою медіаплатформи “Вгору”. На її сторінці вказано, що вона стажувалась на Суспільному.Херсон, а в команді “Вгору” працює з 2023 року. То який же зв’язок журналістки з логістично-технічним забезпеченням фестивалю?
Як виявилось, чоловік Валентини Пономарьової, Олексій Пономарьов є керівником музичної частини Херсонського театру імені М. Куліша. Тобто, гроші на послуги з технічного забезпечення “Мельпомени” отримала дружина одного з ключових співробітників цієї ж установи.
Фотофіксацію заходів фестивалю та контроль якості знімків, згідно з даними закупівлі, мав здійснювати ФОП Плотніков Дмитро Сергійович. Людина з такими даними відома в Херсоні як письменник та поет. Але яка прикрість: за вказаним замовником податковим кодом переможця закупівлі – 3396412795 – в держреєстрі ніхто не знаходиться. І херсонський Плотніков не зареєстрований як фізособа-підприємець, а його повні тезки мешкають у Києві та окупованому Криму.
Тож, як бачимо, навіть “символічний” фестиваль насправді коштує реальних грошей, в тому числі – донорських. На нашу думку, описана історія закупівель з організації фестивалю потребує перевірки компетентних органів, оскільки щонайменше три випадки викликають підозру у доброчесності замовника.