На окупаційні установи Херсонщини масово подають до суду через несплату за електроенергію, бензин і надані послуги

26 Серпня 2024, 17:01

Ілюстративне фото: відкриті джерела.

Окупаційні адміністрації, заповідники, школи, бібліотеки, лікарні, музеї, управління праці та інші установи на лівобережній частині Херсонщини масово не сплачують за спожиту електроенергію, бензин і за надані послуги іншим підконтрольним росіянам структурам. Через це останні змушені звертатися до «суду» і таким чином повертати борги.

З тим, що відбувається розбирався Центр журналістських розслідувань.

Позовну заяву до незаконно створеного окупантами «Биосферного заповедника «Аскания-Нова» до так званого арбітражного суду Херсонщини подало ТОВ «Ам-Трейд» з російського Ростова-на-Дону. Підприємство поскаржилось, що окупаційний заповідник заборгував їм майже 2,3 мільйони рублів за поставлений у першому півріччі 2024 року бензин А-92, дизпаливо і автомобільне мастило.

На додачу до цієї суми ТОВ «Ам-Трейд» нарахував «заповіднику»-боржнику майже 150 тис. рублів за неустойку і близько 35 тисяч рублів витрат на сплату державного мита за послуги так званого суду.

Так званий суд прийняв позовну заяву до провадження і призначив її розгляд на 24 вересня 2024 року.

Як прокоментував ЦЖР Віктор Шаповал, законний директор біосферного заповідника «Асканія-Нова» ім. Ф. Е. Фальц-Фейна, матеріали з цієї «судової» справи є черговими задокументованими свідченнями того, що на утримання захоплених на Херсонщині територій окупантам бракує грошей.

«Нам і раніше було відомо, що окупаційна влада виділяє захопленому заповіднику кошти виключно на заробітну плату. На корм для тварин, на пальне, на спожиту електроенергію, на утримання величезної території не виділяють нічого. Хоча витрати там чималі, щоб безперебійно подавати воду у ставки і водопої, забезпечувати зрошення парку. Окупанти намагалися заробити необхідні гроші з екскурсійної діяльності. Однак ці спроби виявилися марними», – сказав Віктор Шаповал.

Про брак фінансування захопленого заповідника «Асканія-Нова» вже заявили й самі окупанти. За інформацією з їхніх пабліків, установа має серйозні проблеми з закупівлею і заготівлею кормів для тварин. Окупанти не спроможні закупити для заповідника навіть моркву і буряк, тож змушені звертатися до так званих російських волонтерів.

Морквою заповідник «Асканія-Нова» забезпечують «волонтери»-партійці від путінської «Єдиної Росії», березень 2024 року. Фото з окупаційних пабліків.

У російських реєстрах можна знайти десятки судових позовів до інших боржників на тимчасово окупованій Херсонщині. Більшість з них до установ-боржників подало незаконно створене ТОВ «Энергосбыт Херсон».

Ось лише декілька прикладів. 9 серпня 2024 року так званий суд виніс наказ про стягнення з окупаційної адміністрації Каланчака Скадовського району майже 300 тисяч рублів. Окупаційна установа не платила за спожиту (і, вочевидь, крадену у України) електроенергію навесні цього року.

Окупаційна адміністрація Новотроїцького Генічеського району не сплачувала за електроенергію в січні-березні 2024 року і заборгувала понад 700 тисяч рублів.

Управління капітального будівництва окупаційної адміністрації Херсонщини не сплачувало за електроенергію з березня 2024 року і заборгувало понад 350 тисяч рублів.

14 серпня «суд» наказав стягнути з управління праці та соціального захисту Нижньосірогозької окупаційної адміністрації Генічеського району майже 170 тисяч рублів. Установа не сплачувала за електроенергію в жовтні-листопаді 2023 року і в лютому-травні 2024 року. Додатково так зване управління має сплатити близько 40 тисяч рублів за неналежне виконання обов’язків по сплаті за спожиту електроенергію і за держмито.

Понад 40 тисяч рублів за несплачену за червень 2024 року електроенергію рішенням «суду» має оплатити так званий «Центр культуры и досуга» окупаційної адміністрації Генічеська.

Подібні рішення «суду» є по окупаційним установам: генічеським «Управлению жилищно-коммунального хозяйства», «Краеведческому музею», «Школе искусств», «Детско-юношеской спортивной школе» і «Публичной библиотеке», «Комплексным центрам социального обслуживания населения» Нижніх Сірогоз і Іванівки, «Бюро технической инвентаризации», «Нижнесерогозской центральной районной больнице» і багатьом іншим. До деяких із цих установ з позовами звертаються по декілька разів.

Свято російського прапора в окупованій Чаплинській громаді, 22 серпня 2024 року. Фото з окупаційних пабліків.

Окупаційні установи мають борги і по інших послугах. Приміром, так зване міністерство охорони здоров’я Херсонщини заборгувало майже 20 мільйонів рублів приватному охоронному підприємству «Каскад» з російського Красноярська за контрактом, підписаним в лютому 2023 року.

Як відомо, окупанти з 2023 року почали суттєво скорочувати видатки на підконтрольні їм установи на лівобережній частині Херсонщини.

«Ті, хто пішов на них працювати в 2022 році, спокусившись легкими грошима, зараз потихеньку розбігаються, адже їм урізали не лише гроші на діяльність, а й на зарплати. Тому окупанти почали нову хвилю погроз, примушуючи потрібних їм фахівців виходити на них працювати», – розповіли ЦЖР мешканці Генічеського району.

Крім того, однією з причин нестачі коштів у окупаційних структур на Херсонщині є розкрадання російських грошей місцевими колаборантами.

Раніше повідомлялось, що через обстріли росіян у Херсонській громаді можливі відключення електроенергії.