Верифікація інформації: перевірка зображень

Одне потужне зображення може «визначити» усю історію. Або зіпсувати її, якщо воно фейкове. Як же встановити, що фото — не фальшивка?

На початку липня 2005 року Центру Виробленого Користувачами Контенту BBC News випала нагода, якою не можна було не скористатись. Минув лише тиждень, відколи почала працювати початкова пілотна команда, призначена щоб допомагати перевіряти контент, отриманий BBC News від аудиторії, і відслідковувати усе найкраще опублікованого на телебаченні, радіо та онлайн.

А 7 липня в Лондоні стався вибух бомби.

Того ранку, коли BBC та інші служби новин повідомили про стрибок напруги в Лондонському метрополітені, команда, яка працювала з контентом, що надійшов від аудиторії, почала бачити народження зовсім іншої історії.

Фото: Олександр Чадвік

Це зображення було одним з перших, які отримала команда. Але до того, як воно було поширене, зображення ретельно дослідили, а з його автором зв’язалися, щоб перевірити те, що він розповідав, і розпитати про деталі того, що він бачив.

Те, що відбувалось з цією фотографією, ненавмисно стало одним з перших прикладів процесу перевірки зображень, отриманих від аудиторії, який відтоді розвинувся до загальноприйнятої практики в галузі. Це зображення, як і інші подібні, показали жах і хаос в Лондоні, які виникли одразу після терористичних атак. А результатом стала швидка зміна ходу висвітлення історії. Це стало першим істотним прикладом критичної важливості користувацького контенту для більш точного, кращого та швидшого висвітлення головної події таким ЗМІ як BBC News.

Сьогодні команда, яка працює з користувацьким контентом, інтегрована у серце відділу новин BBC. 20 членів команди працюють на телебаченні, радіо, онлайн медіа і соціальних платформах, щоб опрацювати контент, який надходить або безпосередньо від аудиторії BBC, або з більш широкої Мережі.

Верифікація має критичне значення для успіху того, що робить команда, яка працює з користувацьким контентом. З 2005 року технології сягнули значно далі, спричинивши нелінійне зростання у використанні соціальних мереж і посиленні влади мобільних телефонів. Ці зміни пропонують значні вигоди в процесі збирання новин, особливо важливі для екстрених новин; але вони також створюють великі виклики.

Як для новинної організації світового масштабу, якій довіряють, так і для громадського активіста, який знаходиться на місці подій, дуже важливо бути швидким у збиранні та поширенні найбільш вагомої візуальної інформації, яка лягає в основу термінових повідомлень. Однак оперативність повинна бути урівноважена упевненістю в тому, що ці зображення є достовірними та якісними. Ми також повинні переконатись, що авторських прав дотримано, і тому, хто публікує контент, надали відповідні дозволи.

З того самого дня у 2005 році, команда з перевірки контенту, наданого громадянами, розробила багато підходів, які допомагають у цьому процесі. І хоча технології будуть продовжувати змінюватись – так само як і інструменти, які ми будемо використовувати — базові принципи верифікації зображень залишатимуться тим ж самими:

 1. — Встановлення автора/першоджерела зображення.
 2. — Підтвердження місця, дати і приблизного часу, коли зображення було отримано або зафіксовано.
 3. — Підтвердження, що зображення є саме тим, що позначено/запропоновано до розгляду.
 4. — Отриманий дозвіл від автора/першоджерела на використання зображення.

Давайте розглянемо ці пункти детальніше.

1. Встановлення автора/першоджерела зображення

Очевидний — і зазвичай найбільш ефективний — спосіб зробити це полягає в тому, щоб зв’язатися з тим, хто завантажив зображення, і дізнатись від нього безпосередньо, чи він дійсно є тою людиною, яка створила зображення.

Контакт з особою, яка завантажила зображення, через акаунт в соціальний мережі або адресу електронної пошти, з якої було поширено зображення, є першим кроком. Але також важливо спробувати дізнатись так багато про особу завантажувача, наскільки можливо. Ці деталі можуть допомогти визначити, чи насправді він є першоджерелом зображення.

У багатьох випадках люди можуть намагатись бути корисними, поширюючи зображення, які вони бачили де-небудь. З цим часто стикаються служби новин – вони отримують зображення від громадян, які діють з найкращих мотивів, прагнучи допомогти повідомити про подію. Навіть прохання підтвердити, що надіслане зображення зробив особисто той, хто його відправив, може заощадити багато часу в процесі верифікації.

Але розшук джерела зображення розпочинається з людини, яка його завантажила, і часто закінчується на іншій людині — тій, хто фактично зробив зображення.

Важливим кроком є використання таких сервісів, як Google Reverse Image Search чи TinEye. Вставте URL зображення або копію зображення у будь-який з них, і вони просканують мережу, щоб знайти, чи є які-небудь збіги. Якщо декілька лінків покажуть на те саме зображення, натисніть «переглянути в інших розмірах», щоб розслідувати далі.

Зазвичай, зображення з найвищим розділенням/розміром повинне привести Вас до першоджерела. (В Google Images розділення для кожного результату зображення вказується безпосередньо поряд із зображенням). Далі ви можете співставити це зображення і те, що ви маєте, і перевірити, чи виглядає джерело зображення автентичним.

Досить часто до термінових подій не вдається знайти фото певних людей, які ви б хотіли використати для ілюстрування історії (зокрема, щоб вони також включали і звичайних членів громади). Або навпаки, вам може знадобитись підтвердження, що на зображенні, яке ви маєте, фігурує саме ця людина, а не хто-небудь ще з тим самим ім’ям.

Я вважаю особливо корисним для цього Pipl.com, оскільки він дозволяє перевірити за допомогою перехресних посилань імена людей, імена користувачів, адреси електронної пошти і номери телефонів та, з іншого боку, онлайн-профілі осіб. Для пошуку в міжнародному масштабі додатковим корисним ресурсом є WebMii. LinkedIn також є чудовим способом верифікації людей і часто надає додаткові шляхи перевірки та відслідковування (через компанії/організації, з якими вони нині чи раніше були пов’язані).

2. Підтвердження місця, дати і приблизного часу, коли зображення було створене

Є декілька корисних журналістських і технічних засобів встановлення такої інформації як дата, місце, де зробили фотографію та інші важливі деталі. Єдиний основний спосіб зібрати цю інформацію – поговорити з автором/тим, хто завантажив зображення. Наступні п’ять питань перевірені часом і продовжують лишатись ефективними:

 • Хто вони – ті, хто зображені?
 • Де вони знаходяться?
 • Коли вони там зібралися?
 • Що вони могли бачити (і що показує фотографія, на якій вони фігурують)?
 • Чому вони там?

Є один важливий аспект, вартий того, щоб його занотувати. Якщо зображення надійшло із небезпечного місця, завжди перевіряйте, що людині, з якою ви говорите, безпечно говорити з вами. Також пам’ятайте про небезпеку розкриття вашого джерела через будь-які деталі, які ви передаєте про нього або його зображення.

Із досвіду BBC, люди, які насправді знаходяться на місці подій, будуть надавати візуальні відповіді, часто описуючи деталі в теперішньому часі. («Я знаходжуся посеред вулиці X; я можу бачити і почути Y»). Чим більш невизначеною є відповідь, тим більше застереження у вас повинно виникнути щодо того, що повідомляє джерело.

Інша корисна техніка – попросити, щоб людина надіслала будь-яке додаткове фото, зроблене в той самий час. Рідко буває так, щоб хтось робив тільки один знімок в ситуації, що заслуговує висвітлення у пресі. Наявність більше, ніж одного зображення, допомагає вам дізнатися більше про те, як розгорталися події.

Як тільки ви отримали звіт джерела про те, як було зафіксовано зображення, продовжуйте далі роботу з підтвердження інформації. Можуть використовуватися два наведених раніше методи дослідження змісту фотографії безпосередньо чи із співставленням з тим, що сказало джерело.

По-перше, перевірте, чи є у зображення які-небудь метадані. Метадані, що також називаються EXIF-даними, містяться в інформації, що включена в зображення. Якщо зображення є оригіналом – ви маєте хороший шанс отримати інформацію про параметри зйомки, про виробника та модель камери, про час, коли було відзняте зображення (хоча, будьте обережні — якщо він є, то може бути неточним. Адже його могли встановити ще на фабриці виробника, або це може бути інший часовий пояс), і розміри початкового зображення. Ви можете використати таке програмне забезпечення, як Photoshop (дивіться на інформацію про файл), або шукайте такі безкоштовні онлайн інструменти, як Fotoforensics.com чи Findexif.com, щоб отримати звіт про EXIF-дані.

Завантажте зображення, і зчитувач EXIF надасть вам усю інформацію, яку це зображення зберігає. Частина цих даних буде корисна тим, хто дивиться на цифрову фотографію з технічної точки зору. Але для звичайної людини такі дані, як дата, коли була зроблена фотографія або тип камери, яка зняла зображення, може іноді допомогти знайти джерело.

Є одне попередження: більшість сайтів соціальних медіа, таких як Twitter, Facebook і Instagram, якщо не всі, видаляє більшість оригінальних метаданих з зображень, коли вони завантажуються на їх платформи.

По-друге, перехресно перевірте зображення з іншими джерелами. Досить часто на самій фотографії є підказки, які можуть допомогти Вам перевірити місце розташування і час зйомки:

 • Державні номерні знаки на транспортних засобах
 • Погодні умови
 • Місцеві пам’ятки та визначні споруди, інші подібні орієнтири
 • Тип одягу
 • Вивіски, позначки, написи
 • Будівля або магазин, які можна ідентифікувати
 • Тип ландшафту/довкілля в знімку

3. Підтвердження, що зображення є саме тим, що позначено/запропоновано до розгляду

Зображення може бути справжнім, але маркування чи підпис можуть бути некоректними. Наприклад, під час Урагану Сенді у Twitter біло широко поширене зображення, підписане як фото трьох солдатів, які стоять на варті Могили Невідомого Солдата під час шторму:

Зображення було точним в тому, що дійсно показувало солдатів на Могилі.Але зробили його за місяць до урагану Сенді. І вперше було розміщено на Фейсбук-сторінці Першого Армійського Дивізіону Схід.

Підтверджуючи дату, час і приблизне місце, де було зроблене фото, також важливо, упевнитись, що на зображенні – саме те, що стверджується. Зображення, яке є справжнім, може бути розміщено чи подано в неправдивому контексті.

Користуйтеся Google MapsBing Maps чи Wikimapia, які допоможуть вам перевірити місце зйомки. Зображення, які надсилають користувачі, дуже серйозно індексуються цими сервісами, мають там відповідні теги. І це дає додаткові корисні напрямки та ідеї, які варто відслідковувати, так само як і додаткові кути погляду на місця, де відзнято світлини, які ви досліджуєте.

Якщо на зображеннях є напис іншою мовою (наприклад, на знаку), використайте Google Translate, щоб побачити, чи може це дати вам додатковий ключ до перевірки/визначення місця розташування. Інструмент оптичного розпізнавання символів free-ocr.com стане у нагоді, якщо ви хочете витягнути текст із зображення, і потім перекласти його онлайн.

Сервіси локації, які надають соціальні медіа, такі як Geofeedia та Ban.jo, можуть допомогти встановити, звідки було завантажено зображення. Ці послуги використовують дані GPS від мобільного пристрою, який завантажував зображення. Оскільки вони нині захопили лише невеликий відсоток соціального медіа контенту, завантаженого з цього місця розташування, вони дійсно забезпечують корисну початкову фільтрацію. Зображення нижче є прикладом деяких з фотографій, захоплених Geofeedia безпосередньо після вибуху бомби під час Бостонського марафону:

Окрім зазначених інструментів і методів, також корисно перевірити, чи подібні зображення розповсюджуються офіційними службами новин або агентствами. Чи є якісь зображення з того самого місця, що завантажуються на соціальних медіа іншими? Якщо вони показують подібну сцену з різних кутів, це також допоможе підвищити довіру до автентичності зображення.

Насамкінець, якщо ви працюєте над великою історією, кожне особливо сильне зображення завжди необхідно перевіряти додатково, використовуючи Snopes, сервіс, що спеціалізується на викритті міських легенд і дезінформації в Інтернеті.

4. Отримайте дозвіл автора/першоджерела на використання зображення

Найкращим рішенням завжди є отримання дозволу від власника авторських прав на зображення. До того ж, у багатьох країнах закони про авторське право стають все більш ясними щодо отримання автором компенсації, якщо в нього попросили дозволу на використання зображення.

Положення і умови авторського права щодо контенту, який ви завантажуєте собі з соціальних мереж, для різних сайтів є різними. Деякі, наприклад Flickr, чітко вказують біля зображення, чи залишив фотограф за собою усі права як автор, чи дозволяє використання за правилами Суспільної Творчості (Creative Commons). (Це хороша ідея – дізнатись про те, якими є правилаліцензії Creative Commons Таким чином ви будете знати, в чому полягає різниця).

Коли ви шукаєте можливість отримати дозвіл на використання контенту, важливо пам’ятати декілька деталей:

 • Чітко позначайте, які саме зображення ви хочете використовувати.
 • Поясніть, як використовуватимете зображення.
 • З’ясуйте, яким чином фотограф хоче, щоб було позначене його авторство (ім’я, ім’я користувача, тощо. І зауважте, що в деяких випадках вони можуть захотіти залишитися анонімними).

Дуже важливо пам’ятати, що, якщо ви виконали вищезгадані перевірки, але у вас все ще залишились сумніви — не використовуйте зображення!

Перевірка двох підозрілих вуличних акул під час урагану Сенді

Коли Ураган Сенді вдарив по Нью-Йорку і Нью-Джерсі, я вів блог, що називається «Чи Twitter помиляється?» — експеримент з перевірки фактів вірусних зображень.

Коли велике стихійне лихо вражає область, щільно населену активними користувачами соціальних медіа і медіакомпаніями, одним з результатів є поява величезної кількості зображень для просіювання. Розповідати про найкраще з найгіршого несподівано стає головним редакційним завданням.

Кілька зображень, які стали вірусними, показували акулу, що імовірно, плавала затопленою Нью Джерсі Стріт. Я об’єднався з Алексисом Медригелом з The Atlantic, щоб спробувати перевірити ці зображення.

Зображення були досить дивними – достатньо дивними, щоб викликати у вас підозру. Але вони не були і настільки неправдоподібними, щоб відхилити їх без обговорення. Зрештою, їх остаточне викриття виявилось дуже важким завданням.

Зображення, які існували раніше, і яким були надані невірні атрибути (що є, можливо, найбільш поширеною формою «фейку») можна викрити за декілька секунд за допомогою зворотного пошуку зображень. Крім того, фотографії з визначних подій дуже часто можна хоча б частково перевірити, для чого необхідно знайти спільні елементи у зображеннях з різних джерел.

Але ніщо з зазначеного не дає можливості з одного погляду визначити, що перед вами — оригінальне фото, чи оригінальний обман. (Мій досвід полягає в тому, що якщо впродовж декількох хвилин вам не вдалось верифікувати зображення, його перевірка, скоріш за все, серйозно розтягнеться в часі).

Кінець кінцем, іноді просто немає іншого варіанту, окрім виконання чорної роботи, що поглинає багато часу призначеного для перевірки зображення: відслідковування поширень зображення у соцмережах у зворотній хронології – щоб знайти оригінал; бродіння вулицями Google Street View, щоб визначити орієнтовне місце зйомки; перегляд сторінок результатів пошуку у Google Image, щоб знайти важливе ключове слово, яке допоможе знайти зображення, які стали основою для досліджуваного.

В нашому випадку пошук в Google Image був результативним — ми змогли знайти точне зображення плавника акули, який за допомогою Photoshop було додано в одну з картин.

Але навіть тоді ми не могли стверджувати, що інше зображення також було безсумнівно фейковим. В ньому було використано іншу акулу.

Наші намагання знайти першоджерела обох зображень акули незмінно розбивались об бар’єр людей, які казали, що взяли це «з Facebook». Врешті-решт ми знайшли найперший пост на Facebook, який через твіт направив нас на сайт новин, якому вже можна було довіряти як джерелу. (Щоправда, і новина, і пост на Facebook відтоді зникли з Мережі). Але навіть це не допомогло повністю, оскільки інші фотографії власника сторінки про повінь в тому же самому місці — Бригантині, штат Нью-Джерсі – були точними. У своїх відповідях друзям він також наполягав на тому, що фото акули — справжні. (Ретроспективно, він, здавалося, в першу чергу був сповнений рішучості пускати пил в очі своєму соціальному колу, а не обдурювати увесь Інтернет).

Для нас факт того, що він видавав одну безперечну фальшивку за реальне фото, був достатнім, щоб помістити інше зображення акули в категорію «майже напевно фейк». Але ми все ще не знали точно. Тільки наступного дня, коли сайту перевірки фактів Snopes вдалося ідентифікувати початкове зображення, то ми змогли зробити це твердження із 100-відсотковою впевненістю. Для створення фейку використовувалося ось це зображення акули:

Це може стати головним уроком для журналістів від Сенді: в ситуаціях, що швидко розвиваються, верифікація частіше дозволяє не стільки дати абсолютну упевненість, скільки оцінити рівень прийнятної правдоподібності.

Том Філіпс, Трушар Барот

Leave a comment

медиа-новости

все медиа-новости


Warning: simplexml_load_string(): Entity: line 2: parser error : AttValue: " or ' expected in /var/www/html/ipc.org.ua/wp-content/plugins/youtube-channel-gallery/youtube-channel-gallery.php on line 553

Warning: simplexml_load_string(): <html lang=en> in /var/www/html/ipc.org.ua/wp-content/plugins/youtube-channel-gallery/youtube-channel-gallery.php on line 553

Warning: simplexml_load_string(): ^ in /var/www/html/ipc.org.ua/wp-content/plugins/youtube-channel-gallery/youtube-channel-gallery.php on line 553

Warning: simplexml_load_string(): Entity: line 2: parser error : attributes construct error in /var/www/html/ipc.org.ua/wp-content/plugins/youtube-channel-gallery/youtube-channel-gallery.php on line 553

Warning: simplexml_load_string(): <html lang=en> in /var/www/html/ipc.org.ua/wp-content/plugins/youtube-channel-gallery/youtube-channel-gallery.php on line 553

Warning: simplexml_load_string(): ^ in /var/www/html/ipc.org.ua/wp-content/plugins/youtube-channel-gallery/youtube-channel-gallery.php on line 553

Warning: simplexml_load_string(): Entity: line 2: parser error : Couldn't find end of Start Tag html line 2 in /var/www/html/ipc.org.ua/wp-content/plugins/youtube-channel-gallery/youtube-channel-gallery.php on line 553

Warning: simplexml_load_string(): <html lang=en> in /var/www/html/ipc.org.ua/wp-content/plugins/youtube-channel-gallery/youtube-channel-gallery.php on line 553

Warning: simplexml_load_string(): ^ in /var/www/html/ipc.org.ua/wp-content/plugins/youtube-channel-gallery/youtube-channel-gallery.php on line 553

Warning: simplexml_load_string(): Entity: line 2: parser error : Extra content at the end of the document in /var/www/html/ipc.org.ua/wp-content/plugins/youtube-channel-gallery/youtube-channel-gallery.php on line 553

Warning: simplexml_load_string(): <html lang=en> in /var/www/html/ipc.org.ua/wp-content/plugins/youtube-channel-gallery/youtube-channel-gallery.php on line 553

Warning: simplexml_load_string(): ^ in /var/www/html/ipc.org.ua/wp-content/plugins/youtube-channel-gallery/youtube-channel-gallery.php on line 553
Message from server: Not Found. Check in YouTube if the id investigatorchannel belongs to a user. To locate the id of your user check the FAQ of the plugin.