У Києві презентували медіапортал для журналістів і правозахисників
У рамках XII Міжнародного фестивалю документального кіно про права людини Docudays UA відбулася публічна дискусія «Правозахисна журналістика: Sex, Drugs, Human Rights» та презентація медіапорталу «Центру інформації про права людини».
Учасники дискусії поділилися думками щодо того, чи може журналіст бути правозахисником та громадським активістом, чи його роль — лише безпристрасно висвітлювати події; чи правозахисник для журналіста є партнером, чи джерелом інформації; наскільки інформативно і цікаво правозахисники повідомляють про свою діяльність на власних ресурсах.
Журналістка, письменниця, правозахисниця Лариса Денисенко висловила думку щодо того, чому у назві дискусії секс, наркотики та права людини опинилися поруч: «Ми говоримо про те, як популяризувати річ, яка здається абстрактною на відміну від сексу і наркотиків, задля того, щоб наблизити права людини до людей. Я не кажу, що всі наркомани або поведені на сексі, але менше з тим ми чудово знаємо, що це точкові речі, як гарячі точки на планеті, так само і ці штуки доволі медійні. Права людини не є медійними. Для того, щоб права людини взагалі привабили не людей, які страждають від порушення прав, не людей, які цікавляться цією тематикою, а загалом людей, які перебувають поза цією залою – треба обирати різні формати».
Тетяна Печончик, голова правління Центру інформації про права людини, зазначила, що правозахисна тематика може стати справжнім наркотиком: «Багато людей думають, що права людини – це якісь юридичні нудні документи, суди… Я зі свого особистого досвіду знаю, що це дуже цікаво. Я здійснила таку міграцію: спочатку була класичною журналісткою, редакторкою, а тепер я більше правозахисниця». Печончик стверджує, що люди, які розуміються на цій темі, і розуміють, наскільки важливою вона є, стають справді залежними.
Голова Незалежної медіа-профспілки Юрій Луканов згадав кілька прикладів, що свідчать про те, що журналісти здатні захищати свої права: «Українські журналісти на пострадянському просторі є лідерами в плані захисту своїх прав. Це справа Гонгадзе: якби не наполегливість журналістів – вбивць і організаторів не знайшли б. Це журналістська революція, яка передувала помаранчевій революції – українські журналісти тоді вийшли масово на Хрещатик і протестували проти цензури. Це закон про наклеп, коли журналісти за закликом медіа-профспілки і спілки журналістів вийшли до Верховної Ради, і боролися, і змусили владу відступитися – до речі, владу Януковича».
Ірина Славінська, журналістка та громадська активістка, відзначила, що, якщо говорити про стандарти журналістики в межах розвитку суспільного мовлення та роботи «Громадського радіо», то висвітлення теми прав людини, життя різноманітних меншин, показ того, що відбувається за ширмою більшості, яка володіє більшою кількістю прав та інформації – це саме те, чим журналісти мають займатися.
Після дискусії відбулася презентація медіапорталу «Центру інформації про права людини»:humanrights.org.ua.
Головна редакторка медіапорталу Ірина Виртосу зазначила: «Ми позиціонуємо себе як місток між громадськими організаціями, правозахисниками і ЗМІ. Спочатку ми готували контент для ЗМІ, писали про різні вразливі групи, про порушення прав людини. Потім ми виросли і зрозуміли, що вже недостатньо точково реагувати на якесь порушення прав людини, ми можемо говорити про це комплексно, об’ємно і намагаємося тепер це втілити».
Матеріали порталу у рубриках «новини», «статті» та «колонки» охоплюють тематику прав людини та мають мету щось змінити на краще — має відбутися якась дія, яка вплине на ситуацію. За словами Ірини Виртосу, люди часто звертаються до неї як до останньої інстанції, але максимум, що можливо зробити – це заявити про проблему публічно, або ж передати інформацію тим, хто може вплинути на ситуацію. І в цьому контексті співпраця журналістів з громадськими організаціями та експертами дуже важлива.
Також головна редакторка медіапорталу представила розділ сайту «фото», де автори часто діляться своїм нетиповим поглядом на речі, та рубрику «анонси», з якої можна дізнатися корисну інформацію про правозахисні події – прес-конференції, круглі столи, тренінги, майстер-класи. Журналісти можуть користуватися цією рубрикою під час пошуку нових тем та експертів. Якщо представники ЗМІ не зможуть знайти контакти якогось із спікерів чи поспілкуватися з ним під час події, вони можуть звертатися безпосередньо у Центр інформації про права людини, і їм допоможуть у такому пошуку. Можливо, це дозволить журналістам інакше подивитися на ту чи іншу проблему, про яку вже написали інші ЗМІ, і підготувати ексклюзивний матеріал.